7 grudnia 2011 roku o godz. 18.30 w krakowskim Bunkrze Sztuki odbędzie się spotkanie z cyklu Przestrzeń kultury, wykład Michael Joyce, Czesław Miłosz i hipertekst! Post-gutenbergowskie nadzieje sylwy współczesnej wygłosi Mariusz Pisarski.
Czesław Miłosz jako patron literatury nowych mediów? Amerykański pisarz Michael Joyce, autor powieści hipertekstowej popołudnie, pewna historia, w swojej twórczości i eseistyce pokazuje, że jest to więcej niż możliwe! Autor Traktatu poetyckiego, poeta przemiany, ruchu i niezmiennych wartości, zachęca do dyskusji nad przyszłością literatury na kilka sposobów.
Refleksje z pierwszego tomu powojennego, pojedynczy poetycki obraz ruin warszawskiej biblioteki po wyzwoleniu stolicy, posłużyły Joyce’owi za punkt wyjścia do rozważań nad przewrotem technologicznym w kulturze (Przyszłość książki, red. G. Nunberg). Obu autorom wspólne jest też nieprzerwane dążenie do poszukiwania formy bardziej pojemnej. Dla Miłosza był to centon, poetycki kalejdoskop, sylwa. Dla Joyce’a formą taką stał się elektroniczny hipertekst, którego lektura dopasowuje się do – tak ważnych również dla polskiego noblisty – wyborów czytelnika.
Żyjący Joyce jest po to, by pokazać nam, jak bardzo hipertekstowy był Joyce wiecznie żywy – powiedział analizując zjawisko literatury cyfrowej Umberto Eco. Polskie fascynacje autora popołudnia, pewnej historii każą nam dodać, że Joyce jest także po to, by pokazać nam, jak bardzo uniwersalny – i hipertekstowy – jest Czesław Miłosz.
7 grudnia 2011 r., godz. 18.30
Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków