Obchodzący w tym roku 85 urodziny John Ashbery to kolejny amerykański twórca, którego książka ukazuje się w styczniu w Biurze Literackim. Oficjalna prezentacja książki podczas kwietniowego Portu Literackiego.
John Ashbery, uznawany za twórcę, który bodaj w największym stopniu wpłynął na rodzimą poezję ostatnich dekad, doczekał się – po blisko dwudziestu latach – drugiej poetyckiej książki w Polsce. Cztery poematy w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego wydało wrocławskie Biuro Literackie.
Na liczący 112 stron zbiór złożył się kompletny przekład książki Three Poems (Trzy poematy) z roku 1972 oraz poemat Fala, pochodzący z wydanego w 1984 roku zbioru pod tym samym tytułem (A Wave). To utwory, które przyczyniły się do literackiej rewolucji, nie tylko w amerykańskiej poezji.
Obchodzący w tym roku 85. urodziny John Ashbery przez sześć dekad wydał ponad dwa tuziny książek poetyckich, a także obszerniejsze szkice o literaturze. Opublikował też wiele tekstów o sztuce, jedną powieść (napisaną wraz z Jamesem Schuylerem) oraz trzy komedie teatralne.
Jeden z najlepszych amerykańskich poetów, laureat licznych nagród, w Polsce prezentowany był w legendarnym niebieskim numerze Literatury na Świecie (7/1986), poświęcono mu również numer monograficzny tegoż czasopisma (7-8/2006). W roku 1993 w niewielkim nakładzie ukazał się wybór wierszy No i wiesz.
Three Poems to może w ogóle najlepsza proza poetycka od czasów jej francuskich, dziewiętnastowiecznych, arcydzielnych początków – pisze Andrzej Sosnowski. Fala, z impetem wraca do Ashberowskiej innej tradycji bardzo trudnego zdania i zadania, po okresie jego pisarstwa odrobinę bardziej pobłażliwego dla tak zwanej sceny literackiej, dziennikarskiej krytyki i rynku.
Czterem poematom Johna Ashbery’ego towarzyszy wyjątkowa okładka z mało znaną grafiką wybitnego amerykańskiego kompozytora, plastyka i poety Johna Cage’a. Praca River Rocks and Smoke, 4/11/90, #1, pochodzi z kolekcji John Cage Trust. Po Jane Freilicher i Trevorze Winkfieldzie jest to kolejny amerykański artysta, którego prace znalazły się na okładkach książek wydanych przez wrocławską oficynę.
Premiera Czterech poematów stanowi kolejną w ostatnich tygodniach – po książkach Ezry Pounda oraz Laury (Riding) Jackson – amerykańską publikację w Biurze Literackim. Wcześniej zapowiedziane zostały książki Edmunda White’a, Jane Bowles oraz Laurie Anderson. Amerykanie obok prozaików ze Słowacji i Ukrainy, klasyków z Niemiec i sześciu poetek z Irlandii, to zagraniczni bohaterowie 17. edycji festiwalu Port Literacki (20-22.04.2012).