Na 23 lutego 2012 roku Wydawnictwio Prószyński i S-ka planuje wznowienie jednego z najsłynniejszych pamiętników XX wieku – Dziennika Anaïs Nin z lat 1931-1934.
Dziennik Anaïs Nin, to liczące tysiące stron rękopisu dzieło jej życia, które jeszcze przed publikacją stało się legendą. Nin opisuje dogłębnie, i czasami z zaskakującą szczerością, związki przyjaciół i znajomych, którzy pojawiali się na jej ścieżce. Dziennik to także, a może i przede wszystkim, sposób autokreacji siebie jako pisarki oraz pewien sposób na artystyczną emancypację kobiety.
To, co mam do powiedzenia – pisze autorka – nie jest wyznaniem artystki ani manifestem jej sztuki. Musi przemówić kobieta. I przemówić winna nie tylko kobieta Anaïs, ale to ja muszę zabrać głos w imieniu licznych kobiet. Gdy odkrywam swe wnętrze, czuję się zaledwie jedną z wielu, symbolem. Zaczynam rozumieć kobiety minionego czasu i teraźniejsze. Milczące istoty z przeszłości, niepotrafiące się wypowiedzieć, które szukały ucieczki w niemych przeczuciach, oraz kobiety dzisiejsze, w całości wyrażające się w działaniu, kopie mężczyzn. I ja, pośrodku…
(Ze wstępu)
Anaïs Nin (1913 – 1977) francuska pisarka. W latach 20. i 30. uczestniczyła w życiu artystycznej bohemy Paryża. Słynna jest historia trójkąta miłosnego między Anaïs i poznanymi w 1931 roku w Paryżu Henrym Millerem i jego żoną June.
Anaïs Nin, Dziennik 1931-1934, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.