Od 18 lutego 2012 roku w Galerii Lufcik w Warszawie będzie można oglądać wystawę rzeźby Jerzego Tepera Fabuła formy.
Wystawa jest wariacją tematów historycznych od antyku aż do dzisiejszej poprawności politycznej. O ile wybrane tematy są bogate w odniesienia społeczne to jednak forma prac ma w sobie surowość klasyczną, choćby poprzez tradycyjne tworzywo jakim stał się brąz .
Rzeźby na wystawie są zamierzoną teatralizacją poprzez budowanie relacji kilku form w przestrzeni, a nawet budowanie konkretnych sytuacji społecznych, ulicznych.
Wcześniejsze prace były penetracją bryły w pojęciu podstawowym ( np. głowa, postać). Z czasem pojawia się poszukiwanie sytuacji otwartych przestrzeni i przestrzeni parateatralnych. Odlew z brązu staje się raz aktem raz Paryżem, raz snującym się dymem a raz połamanymi słowami otaczającymi postać.
Autor lubi formę tryptyku. Tryptyk Emigracja Chopina, Tryptyk Polski, Tryptyk Smoleński czy Zaduszki Polskie dają obraz dynamiki i dramatyzmu, które przede wszystkim inspirują autora.
Jerzy Teper – urodził się w Warszawie. W 1972 roku uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1974 roku dyplom na Podyplomowym Studium Scenografii ASP w Warszawie u prof. Józefa Szajny. W 1974 – 1976 był scenografem w TVP Warszawa. W 1995 roku wykonał rzeźbę Chopin, portret do sali koncertowej w Dworku Chopina w Dusznikach – Zdroju. W 1995 roku powstał Abaj, portret poety do pałacu prezydenckiego w Kazachstanie. W 2000 roku wykonał La Bataille, pomnik poświęcony polskim lotnikom walczącym w obronie Francji w 1940 r. ( Rochefort – Francja). W 2007 roku powstał pomnik Jan Paweł II, Warszawa, parafia św. Franciszka z Asyżu. Od 2007 – 2010 roku był członkiem Rady Artystycznej przy OW ZPAP. Wykonał 16 wystaw indywidualnych ( Polska, Niemcy ,Francja), ma za sobą liczne udziały w wystawach zbiorowych, w plenerach rzeźbiarskich i malarskich (2 międzynarodowe).
Po okresie fascynacji pracą w marmurze od wielu lat swą twórczość prezentuje w formie rzeźb kameralnych odlewanych w brązie. Lubi nawiązywać do tradycyjnych tematów jak akt czy portret. W żywych fakturach swych rzeźb nawiązuje do doświadczeń malarskich, a w budowanych sytuacjach przestrzennych stosuje wyraźne podziały planów, co jest ewidentnym zabiegiem scenograficznym. Główne cykle rzeźb w brązie to: Viole, Akty, Chopin, Portrety, Teatr Liter.
Wernisaż: 18 lutego, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 marca
Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11 a
Warszawa