23 lutego 2012 roku w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie odbędzie się spotkanie z Anną Baumgart i Izabelą Kowalczyk w ramach wystawy: Anna Baumgart. Strzeż się tych miejsc.
Spotkanie poświęcone będzie twórczości Anny Baumgart. Pretekstem do dyskusji jest bieżąca wystawa prac artystki, eksponowana we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych galerii BWA (filmy wideo, rzeźba, neon). Wprowadzeniem do rozmowy z artystką będzie wykład Izabeli Kowalczyk na temat najnowszej sztuki polskiej, głównie nurtu sztuki feministycznej i sztuki krytycznej, usytuowania w szerszym kontekście twórczości Anny Baumgart.
Anna Baumgart jest artystką o szczególnej wrażliwości społecznej, otwarciu na to, co przemilczane, wyparte i nierozwiązane. Artystka snuje refleksję krytyczną nad kondycją ludzką i społeczną, odwołując się do problemu pamięci historycznej i kulturowej. Mimo różnorodności działań, osią jej twórczości nieodmiennie pozostaje rzeczywistość społeczna, jej doświadczanie oraz oddziaływanie na jednostkę.
Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Wystawia w kraju i za granicą, m.in.: w Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum on the Seam w Izraelu, Casino Luxemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in.: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Kolekcji Parlamentu Europejskiego, Muzeum Górnośląskiego, Kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie. Film Świeże wiśnie z 2010 r. prezentowany był na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki wideo i dokumentu: Videobrasil w Sau Paulo, Videonale w Bonn, Nowych Horyzontach, Watch Docs, został nagrodzony też nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu LOOP w Barcelonie. Związana z warszawską galerią lokal_30.
Izabela Kowalczyk – doktor historii sztuki, krytyczka, publicystka, kuratorka wystaw. Wykłada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Założycielka i redaktorka pisma internetowego Artmix, obecnie części czasopisma Obieg, prowadzi blog Straszna Sztuka. Autorka książek: Podróż do przeszłości: interpretacje najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej, 2010, Niebezpieczne związki sztuki z ciałem, 2002 oraz Ciało i władza. Polska sztuka krytyczna lat 90., 2002, Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi. Sztuka i feminizm w Polsce, 2010. Współredaktorka z Edytą Zierkiewicz książek Kobiety w kulturze popularnej, 2002, Kobiety, feminizm i media, 2005 oraz W poszukiwaniu małej dziewczynki, 2003. Jej głównym obszarem zainteresowania jest sztuka współczesna odnosząca się między innymi do kwestii władzy, cielesności, płci oraz do historycznych traum.
Spotkanie odbędzie się: 23 lutego, godz. 18.00
BWA Galeria Sztuki
al. Marsz. J. Piłsudskiego 38 (budynek Planetarium)
Olsztyn