Od 23 marca 2012 roku w Centrum Kultury w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Elizy Galey.
Eliza Galey już kilkanaście lat posługuje metodą Braille’a tworząc swoje prace na papierze. Ta specyficzna technika zapisu stała się jej artystycznym językiem. Tworzy prace, które sytuują się na granicy wizualnego postrzegania. Wypukłe, ledwo wyczuwalne punkty, dla widzących są ledwo śladem, dla niewidzących stają się podstawową wskazówką do odbierania informacji.
Na obecnej wystawie artystka prezentuje cykl fotograficznych autoportretów, które zostały pozbawione elementów twarzy. W to miejsce zaś pojawiły się formy braillowe: nos, usta, oczy czy ucho. Elementy ciała uzyskały tu tożsamość dotykową. Utraciły sens wizualny a stały się zmysłami tylko rozpoznawanymi przez dotyk. Na wystawie znajdzie się dodatkowo tapeta przedstawiająca blok gdzie mieszka artystka, na której będzie prezentowany film wideo.
Wystawy Galey dotyczą zmysłu dotyku i jego wpływu na percepcję. Pojawia się tu forma pytania o sens sztuki jako wartości nie tylko wizualnej.
Eliza Galey (ur. 1978 roku) jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom z grafiki, aneks z rysunku w 2002 roku). Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne m. innymi w: Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Zakręt w Warszawie (2003), Galerii Entropia we Wrocławiu (2004) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i Fabryce Trzciny w Warszawie oraz Galerii Wozownia w Toruniu (2005).
Uczestniczyła w wystawach zbiorowych, m. innymi w: novart.pl w Krakowie (2002), Supermarket Sztuki III w Warszawie, Anatomii momentów w Mariefred w Szwecji (2003), Breakthrough, Perspectives on art w Grote Kerk Den Haag w Holandii (2004), Art Poznań (2005), Biała nad Białą w Bielsko Białej (2011). Mieszka i pracuje w Lublinie.
Wernisaż: 23 marca
Wystawa potrwa do 24 kwietnia
Galeria Biała, Centrum Kultury
ul. Narutowicza 32
Lublin