19 kwietnia 2012 roku w Warszawie startuje Festiwal AfryKamera. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć zdjęcia podróżników z wypraw do Afryki.
Oprócz projekcji filmowych na wszystkich zainteresowanych Afryką czekają wydarzenia towarzyszące: pokazy slajdów z podróży po Namibii autorstwa Anny Olej Kobus i Krzysztofa Kobus oraz fotograficzne zapiski z podróży Pawła Kilena, który zwiedził Afrykę na rowerze.
Między filmami w Sali kinowej Kinoteki będzie pokazywany fotoreportaż Inne oblicze Konga Katarzyny J. Kowalskiej, reporterki i podróżniczki z zamiłowania. Kowalska jest autorką reportaży m.in. z Bangladeszu i Demokratycznej Republiki Konga.
Ponadto będzie możliwość obejrzenia pokazów specjalnych, które odbędą się w Staromiejskim Domu Kultury i będą to pokazy filmów: Kamerun: autopsja niepodległości (17 kwietnia o godz. 19.00) , Urywki z innego życia (22 kwietnia o godz. 17.00) oraz krótki metraż Kacpra Czubaka 18 Kg, połączony z dodatkowym pokazem wywiadu z reżyserem.
Opisy pokazów:
Namibia – 9000 km Afrykańskiej przygody – Anna Olej Kobus, Krzysztof Kobus, 22 kwietnia (niedziela) godz. 15.00
Podróż do Namibii była niezwykłą wyprawą. Podczas sześciu tygodni z naszymi synkami Michasiem (3 latka) i Stasiem (2 latka) przejechaliśmy 9000 kilometrów odkrywając różnorodne oblicza tego kraju. Między pomarańczowymi wydmami pustyni Namib szukaliśmy wody i wschodu słońca, odkryliśmy kto mieszka w piasku i ile lat mają najstarsze rośliny. Odnaleźliśmy najmniejsze miasto Namibii (Solitaire) oraz poznaliśmy co znaczy camping w afrykańskim stylu. W Luderitz odwiedziliśmy miasto duchów porzucone przez poszukiwaczy diamentów, zaś w Fish River Canyon spojrzeliśmy na największy wąwóz Afryki. W Purros jeździliśmy korytami wyschniętych rzek śladami pustynnych słoni, zaś koło granicy z Angolą zaprzyjaźniliśmy się z ludem Himba słynącym z tego, że ich kobiety nigdy się nie myją a mimo to są uważane za najpiękniejsze kobiety Afryki! Podczas pokazu dowiemy się co łączy ciemnoskóre damy Herero w wiktoriańskich sukniach z ich półnagimi siostrami Himba, w Etoszy przeżyjemy ekscytujące polowanie lwów na zebry i zostaniemy otoczeni przez stado słoni, zaś Buszmeni zdradzą nam tajniki przetrwania na pustyni Kalahari.
Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Są autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce).
Afryka – ostatni etap – Paweł Kilen, 25 kwietnia (czwartek) godz. 19.00
Pokaz będzie opowiadał o 13 miesięcznej podróży rowerem przez Afrykę, będącej zwieńczeniem 5 letniej podróżny przez świat. Autor przejechał 28 950 km przez czarny ląd rowerem. Był wielokrotnie chory na malarie i inne schorzenia. Dołączył się do 2 etapów sztafety im. Kazimierza Nowaka podążającej śladami tego wybitnego polskiego podróżnika. Kilen ujrzał Afrykę z perspektywy osoby, która by pokonać każdy kilometr tej trudnej do przemieszczania się krainy musi wylać litry potu, i czuć kurz czerwonej afrykańskiej gleby w zębach.
Paweł Kilen – Absolwent AWF Warszawa kierunku Turystyka i Rekreacja. Instruktor wielu dziedzin turystyki kwalifikowanej oraz przewodnik górski. Współorganizator i uczestnik przejścia Łuku Karpat w 2002 roku. Podczas ostatnich 5 lat przejechał około 200 tys kilometrów autostopem, jachtostopem, na własnej łódce, tratwie oraz rowerem.
Organizator: Fundacja FILMGRAMM
VII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Od 19 do 26 kwietnia
Warszawa