28 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Studenckiej Galerii Wydziału Sztuk Wizualnych Wolna Przestrzeń łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się wernisaż fotografii Lindy Cieniawskiej, Marleny Jaworskiej, Anny Jochymek, Sebastiana Mintusa oraz Kamili Turkowskiej pt. wstręt/wstyd.
Wstręt to silna emocja, wyrażająca niechęć, odrazę do czegoś, kogoś, jakiejś sytuacji. Czynnik wywołujący wstręt może mieć charakter materialny (np. szczur, ścieki, kał, padlina) lub abstrakcyjny (brzydzę się kradzieżą).
Wstręt jest emocją niezwykle cielesną dlatego, iż wywołuje bardzo wyraźną ekspresję fizyczną, grymas obrzydzenia, czy silne reakcje somatyczne: mdłości i wymioty. Z drugiej jednak strony, odnosi się do ciała, powodowany jest głównie przez bodźce atakujące zmysły, łączy się z opartą na smaku, zapachu, wzroku czy dotyku orientacją w świecie. Co więcej, jest on reakcją na obiekty, substancje czy zjawiska, które noszą wyraźne znamiona cielesności. (…) Wstręt wiąże się zatem z silnym lękiem wywołanym przez kontakt z nieczystym czy obrzydliwym, strachem przed dotknięciem, spojrzeniem, podobieństwem i niejako swojskością odnalezioną w tym, co budzi w nas odrażenie.
A. Dziuban, Wstręt i jego rola w określaniu granic cielesności
Wstyd to zespół reakcji organizmu, połączony z możliwym do przewidzenia działaniem (ukrycie się), przykrymi myślami. Według Patricii i Ronalda Potterów-Efronów wstyd to bolesne przeświadczenie o własnej zasadniczej ułomności jako istoty ludzkiej. Według personalistów chroni on ludzką godność, a wstydliwość łączy się z doświadczeniem i przekonaniem o własnej wartości. Wstyd możemy podzielić na wstyd zdrowy i toksyczny. Toksyczny, który zniewala, subiektywnie odczuwany jest jako wszechogarniające poczucie własnej niedoskonałości, ułomności. Toksyczny wstyd powoduje rozczepienie ja. Rodzi poczucie izolacji i całkowitego osamotnienia.
Czym tak naprawdę jest wstyd i wstręt? Czy pomiędzy tymi dwoma stanami zachodzi swego rodzaju więź? Czy to co budzi w nas wstyd może być jednocześnie wstrętne?
Kuratorem ekspozycji jest Sebastian Rozpara.
28 maja, godz. 19.00
Wystawa będzie czynna do 14 czerwca.
Studencka Galeria Wydziału Sztuk Wizualnych Wolna Przestrzeń
ul. Franciszkańska 76/78
Łódź
1 komentarz
Wstręt i wstyd mogą mieć związek z atrybucją, interpretacją przyczyn zdarzeń. Elliot ARONSON( “Człowiek, istota społeczna”) opisuje następujący żart:” dwaj mężczyźni, katolik i protestant, zauważyli księdza wchodzącego do domu publicznego. Protestant uśmiecha się złośliwie i aż mlaska z ukontentowania, myśląc o hipokryzji kościoła katolickiego. Katolik promieniuje dumą na myśl o tym, że gdy członek jego kościoła umiera, choćby w burdelu, ma prawo do przyjęcia sakramentów, a ksiądz pójdzie tam, żeby mu ich udzielić”;
Żart ten przy okazji dokonywania atrybucji w sytuacji niejednoznacznej, pokazuje skłonność ludzi do interpretowania tej sytuacji zgodnie z własnymi przekonaniami czy uprzedzeniami.