6 czerwca w Muzeum Narodowym w Warszawie podpisane zostały umowy przedłużające na pięć kolejnych lat prace Polskiej Misji Archeologicznej realizującej prace w starożytnym mieście Tyritake na Krymie.
Nowe umowy gwarantują kontynuację badań naukowych i prac archeologicznych prowadzonych od pięciu lat na terytorium greckiego antycznego miasta Tyritake (Kercz, Krym, Ukraina). Umowy te umożliwią również rozszerzenie współpracy na inne muzea i instytucje kultury Autonomicznej Republiki Krymu.
Stronami międzynarodowego porozumienia są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury Autonomicznej Republiki Krymu oraz Instytut Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Uroczystość odbyła się w obecności Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej, Pierwszej Sekretarz Ambasady Ukrainy w Warszawie Svitlany Myronchuk oraz Zastępcy Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Multanowskiego.
Celem programu współpracy jest między innymi kontynuacja na terytorium Tyritake wykopalisk archeologicznych, które pozwolą ukazać kompleksowy obraz warunków życia mieszkańców tej polis w starożytności. W Kerczu trwają też prace nad dalszym rozwojem pierwszego na Ukrainie parku archeologicznego prezentującego zabudowę miasta.
Wykopaliska w Tyritake należą do najważniejszych osiągnięć polsko-ukraińskiej współpracy archeologicznej. Dotychczasowe prace prowadzone na terenie Tyritake przyniosły liczne odkrycia: odsłonięto między innymi późnoantyczną kuchnię z III–IV w. po Chr., późnoarchaiczny dom mieszkalny z końca VI w. przed Chr., a także część muru obronnego z początków V w. przed Chr. W ramach programu publikowane są wspólne katalogi zabytków z muzeum kerczeńskiego, prowadzona jest też stała wymiana naukowców i konserwatorów. Zabytki pochodzące z terytorium starożytnego Królestwa Bosporańskiego (okolice Kerczu) stanowią największą i najcenniejszą część zbiorów Muzeum Kerczeńskiego oraz antycznych kolekcji Ermitażu i muzeów moskiewskich.