14 lipca w toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą odbędzie się wernisaż wystawy Fascynacje. Sztuka japońska w polskich kolekcjach prywatnych.

Japonia słynie na całym świecie ze swej sztuki i rzemiosła. Dzięki pasji kolekcjonerskiej Feliksa Mangghi Jasieńskiego, Henryka Grohmana czy Tadeusza Wierzejskiego polskie muzea wzbogaciły się o wspaniale arcydzieła będące tego przykładem. Na wystawie Fascynacje. Sztuka japońska w polskich kolekcjach prywatnych prezentujemy przede wszystkim dzieła sztuki pochodzące z okresu Edo. Punktem wyjścia do poznania sztuki japońskiej jest unikalny zbiór porcelany Imari ze zbiorów Augusta II. Elektor saski i król polski z wielkim przejęciem tworzył swoją kolekcję. Muzeum Okręgowe w Toruniu może poszczycić się wyjątkowym w skali kraju zbiorem obiektów sygnowanych Johanneum. Dzięki niezwykłej pasji, jakiej oddają się kolekcjonerstwu także współcześni znawcy, możemy podziwiać zbiór drzeworytów wybitnych mistrzów: Hiroshige, Kuniyoshiego, Yoshitoshiego czy Kawase Hasui. Pełne wyrafinowanej prostoty kamionkowe naczynia czy tak charakterystyczne wyroby z laki pokazują nam niezwykły kunszt japońskich mistrzów rzemiosła artystycznego. Wspaniała kolekcja broni. Miecze katana czy w niezwykle wyrafinowany sposób zdobione tsuby prezentują nam nie tylko precyzję wykonania, ale i zadziwiająco wysoki poziom artystyczny, na jaki wznieśli się kowale japońscy. Ekspozycja ta wprowadza nas w życie artystyczne Japonii czasów Pax Tokugawa, kiedy sztuka wyrobu laki czy drzeworytu osiągnęła swój najwyższy poziom.

Wystawa ukazuje kolekcjonerów nie tylko jako wyjątkowych koneserów, ale także jako dobroczyńców polskiej kultury. Dzięki ich darom powstała ekspozycja stała sztuki Dalekiego Wschodu w Muzeum Okręgowym w Toruniu czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z licznych kolekcji prywatnych.
Fascynacje. Sztuka japońska w polskich kolekcjach prywatnych.
Kamienica pod Gwiazdą
14.07-4.11.2012 r.
Kurator: Paweł Czopiński
Aranżacja plastyczna: Tomasz Pietrzyk