4 września w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu rozpocznie się pokaz filmów Piotra Szalszy w ramach obchodów 70. rocznicy zagłady radomskiego getta.
Teatr Powszechny wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zorganizował obchody 70. rocznicy zagłady radomskiego getta, które rozpoczęły się 3 sierpnia premierą filmu Beit Radom – dom Radom. W najbliższych dniach w ramach obchodów zapraszamy na pokazy filmów Piotra Szalszy.
Pierwszym z nich będzie Mordechaj Gebiritg, czyli Bądź zdrów, mój Krakowie, pokaz premierowy z udziałem twórców. Film to opowieść o życiu Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) – znakomitego poety i kompozytora, związanego z krakowskim Kazimierzem, który został zamordowany przez oprawców niemieckich na ulicach rodzinnego miasta, w drodze do obozu zagłady w Bełżcu. Wątek dokumentalny filmu uzupełniają pieśni Gebirtiga w wykonaniu artystek krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Bohaterem kolejnego filmu, Ventzki – Dzieci sprawców, dzieci ofiar, jest urodzony w 1944 r. w Litzmannstadt (Łodzi) Jens-Jurgen Ventzki, syn Wernera Ventzkiego, członka NSDAP, zagorzałego nazisty, nadburmistrza Łodzi w latach 1941-1943, któremu podlegało Litzmannstadt Ghetto. W 2001 roku Jens-Jurgen po raz pierwszy po wielu latach przyjeżdża do Łodzi… Syn oprawcy opowiada swoją historię.
Ostatnim prezentowanym filmem jest Serce Chopina. Historia urny z sercem Chopina, która – przywieziona z Paryża po śmierci kompozytora przez jego siostrę Ludwikę – od roku 1864 przechowywana była w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, na krótko przed zburzeniem świątyni przez żołnierzy niemieckich, urnę udało się wyprowadzić poza Warszawę. Frapujące szczegóły wydarzeń, uzupełnione unikalnymi materiałami archiwalnymi z niemieckich kronik, przedstawione zostały w filmie w formie dokumentalno-inscenizowanej.
Piotr Szalsza jest autorem i reżyserem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i muzycznych, kilkuset programów oraz spektakli telewizyjnych w Polsce, Austrii, Niemczech, Rosji, Czechach, Izraelu, we Włoszech i USA. Od wielu lat współpracuje z teatrami dramatycznymi i operowymi różnych krajów (m.in.: realizacje Czechowa, Bernharda, Turriniego, Ronzoniego, Głowackiego, Moniuszki, Giordana, Paisiellego, Prokofiewa). Jest autorem haseł Wielkiej Encyklopedii Muzycznej Austrii, tłumaczem wielu sztuk autorów austriackich. Stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Organizuje wystawy o tematyce muzycznej. Był kierownikiem muzycznym filmu Axela Cortiego Radetzkymarsch wg J.Rotha, jak i kilkudziesięciu nagrań płytowych. Jest autorem trzech książek (Szymanowski, Kalbeck, Huberman). Znana jest także jego działalność dziennikarska i muzykologiczna w prasie, radio, telewizji i wydawnictwach specjalistycznych. Od 1983 mieszka w Wiedniu.
Pokaz filmów Piotra Szalszy
4 i 5 września 2012 roku
Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska
Jacka Malczewskiego 16
Radom