Od 14 września w Galerii Fotografii Punctum w Łodzi będzie można oglądać wystawę fotografii Andrei Liankevicha Pogaństwo.
Andrei Liankevich podróżował po wsiach poszukując źródeł białoruskiej kultury. Efektem jest cykl fotografii Pogaństwo, który powstał między 2008 i 2010 rokiem. Składają się na niego portrety, dokumentacja rytuałów, fotografie magicznych obiektów i zjawisk natury. Wszystko przedstawione w sposób, który pozwala na odtworzenie nie tylko samych rytuałów, ale przede wszystkim związanych z nimi ludzkich emocji, lęków i nadziei. To podróż w głąb dusz, które wierzą, że człowiek jest częścią natury a magiczne działania mają moc sprawczą.
Dzięki prezentacji Liankevicha, można stać się uczestnikiem wydarzeń, o których współczesny świat przestaje pomału pamiętać. Nie jest to jedynie dokumentacja źródeł białoruskich obrzędów, ale przede wszystkim zapis związanych z nimi ludzkich emocji, lęków i nadziei.
Śmiało można nazwać realizację białoruskiego fotografa lekcją historii dawnej’. Autor pokazuje to co wydawałoby się, jest obecnie jedynie informacją zapisaną w podręcznikach. Z cyklu Pogaństwo dowiadujemy się o współczesnej kondycji i charakterze tej wielowiekowej kultury, której proces kształtowania rozpoczął się już przed chrześcijaństwem, a także o dążeniach do pielęgnowania jej osiągnięć czy przystosowaniu do przetrwania.
Andrei Liankevich to białoruski fotograf. Urodził się w 1981 roku w Grodnie. W latach 2001-2008 roku współpracował z niezależną białoruską gazetą Nasza Niwa. Publikował m.in. w The New York Times, Le Figaro, Newsweek, Die Zeit, Spiegel, GEO, Vanity Fair, Readers Didest and the International Herald Tribune. Od 2006 roku daje lekcje fotodziennikarstwa na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym, Uniwersytecie Białoruskim w Wilnie (Litwa). Między 2005-2010 współpracował z European Press Photo Agency (EPA), w 2007 r. dołączył się do Anzenberger agency. W 2008 roku dołączył do kolektywu fotografów SPUTNIK.
Jego prace były wystawiane na ponad 60 wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych, w Europie, Azji i USA, np. wystawy zbiorowe, takie jak Ona ma kobiece imię została zaprezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Wiedeń, Austria) oraz w Galerii Zachęta w Warszawie (Polska). Z projektem Unknown Country brał udział w trzecim Miesiącu Europejskiej Fotografii w Centrum Kultury i Sztuki Uferhallen (Berlin, Niemcy). W 2010 opublikował swoją pierwszą książkę Pagan, jako efekt dwuletniej podróży po białoruskich wsiach.
Andrei Liankevich, Pogaństwo
Wernisaż: 14 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2012 roku
ul. Tymienieckiego 3
Galeria Fotografii Punctum
Łódź