20 września w Gdańsku odbędzie się wernisaż dwóch realizacji Gdańskiej Szkoły Muralu. Pierwszy dyptyk Hołd malarstwu polskiemu w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie jest umieszczony przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C. Drugi mural przy ul. Nagórskiego 11C został utworzony w rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

Hołd malarstwu polskiemu upamiętnia wielkich artystów, którzy wywarli wpływ na dzisiejsze młode pokolenie. To nie koniec działań Gdańskiej Szkoły Muralu w tym sezonie. Dyptyk ten to efekt wspólnej, rocznej pracy Gdańskiej Szkoły Muralu, podczas której proponowano i pracowano nad różnymi projektami. Ostateczna realizacja jest połączeniem indywidualnych wizji młodego malarstwa – studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych – z nawiązaniami do prac uznanych malarzy XX wieku.
Uczestnicy i uczestniczki GSM w składzie: Anna Taut, Anna Wrona, Alicja Czarna, Natalia Buza, Justyna Posiecz-Polkowska, Agata Kędra, Wojciech Woźniak, Emil Goś, Michał Węgrzyn pod kierunkiem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego postanowili oddać hołd malarstwu abstrakcjonistycznemu. W ramy muralu wpletli cytaty z malarstwa Tomasza Tatarczyka, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego i Jana Dombkowskiego. Pracę najlepiej ogląda się ze specjalnie wyznaczonego przez artystów punktu na chodniku, z którego mural uzyskuje najlepszą perspektywę. Hołd malarstwu polskiemu został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mural GSM wzbogacił Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, która liczy już 39 wielkoformatowych prac. To nie koniec działań Gdańskiej Szkoły Muralu w tym sezonie. Właśnie rozpoczęły się prace nad nowym muralem przy ul. Nagórskiego 11C w rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych, stutysiecznej formacji zbrojnej walczącej z okupantem niemieckim i sowieckim. Jego autorem będzie Michał Węgrzyn pracujący pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Z pewnością mural zainspiruje i wzbudzi refleksje historyczne.

Gdańska Szkoła Muralu prowadzona przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu – namalowania murali według autorskich projektów.
Organizator Gdańskiej Szkoły Muralu: Instytut Kultury Miejskiej i Klub Plama GAK
Gdańska Szkoła Muralu
Wernisaż: 20 września 2012 roku
ul. Bajana 9A i Bajana 11C
ul. Nagórskiego 11C
Gdańsk