7 listopada o godz. 18.00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Ocaleni z holocaustu: J.Stern, E.Rosenstein, A.Nacht-Samborski.
To ludzie tworzą historię, dlatego Muzeum Historyczne Miasta Krakowa postanowiło stworzyć wystawę, która oczami jednostek przedstawi piekło okupacji. Bohaterami wystawy jest trójka artystów żydowskiego pochodzenia, Jonasz Stern, Erna Rosenstein i Artur Nacht-Samborski, których tragiczny los połączył się w latach 1939–1945. Ocaleli przed śmiercią dzięki pomocy Polaków, własnemu szczęściu i ogromnej woli przetrwania.
Na wystawie można będzie poznać trzy indywidualne życiorysy opowiedziane i konkludowane sztuką, która w tym przypadku jest najbardziej przekonywującym autobiograficznym zapisem. Sztuka stała się ucieczką i indywidualną spowiedzią z tragicznych wspomnień. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z niektórymi dziełami wymienionych krakowskich artystów.
By jednak widz mógł zrozumieć przesłanie dzieł, przybliżone zostaną osobiste życiorysy trójki artystów. Odczytywać je będzie dwóch aktorów (w języku polskim i angielskim), pozwalających nam zbliżyć się do bohaterów wystawy, którzy dzięki sztuce i możliwości tworzenia przybliżyli nam doświadczone przez siebie piekło na ziemi. Ocalając z holokaustu, ocaleli historię, zapisaną w tworzonych przez nich dziełach sztuki.
Wystawa potrwa od 8 listopada 2012 roku do 3 marca 2013 roku
Wernisaż wystawy: 7 listopada 2012 roku o godz. 18.00
Ocaleni z holokaustu: Jonasz Stern, Erna Rosenstein, Artur Nacht-Samborski
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4
Kraków
1 komentarz
pamięć Holocaustu w sztuce Jonasza Sterna jest oczywista i ‘dosłowna’, także tkwi ten czas w twórczości Erny Rosenstein. Ciekawe jednak jak autorzy wystawy zobrazują ( dosłownie) jak Nacht-Samborski “doświadczone przez siebie piekło na ziemi” zawarł w swoim malarstwie. “Głowa-maska” zapowiada, że jest na to szansa.