8 listopada we Wrocławiu odbędzie się inauguracja Trochę Innego Festiwalu Fotografii 2012 Proces w konstrukcji.
Tegorocznej edycji Trochę Innego Festiwalu Fotografii towarzyszyć będzie idea dynamicznego i inspirującego procesu tworzenia. Po raz pierwszy formuła konstruowania wystawy będzie dostępna na bieżąco, za pośrednictwem transmisji internetowej. W ten sposób widzowie będą mogli uczestniczyć w kreacji dzieła, a zaproszeni artyści odkryją przed nimi zmienność i wolność aktu tworzenia.
Formuła procesu w konstrukcji opiera się na dwóch filarach: tworzeniu płaszczyzny komunikacji oraz interakcji pomiędzy artystami, jak również refleksji nad twórczością fotograficzną rozpatrywaną w czasie. Nawiązuje ona do przełomowej wystawy zatytułowanej Konstrukcja w procesie, która odbyła się w 1981 r. w Łodzi. Wtedy artyści zamiast prezentować gotowe prace, zdecydowali się współpracować i synergicznie stworzyć jedną, wspólną wystawę, ożywiając tym samym środowisko twórcze, wypracowując nowe modele współdziałania oraz przybliżając sztukę jej odbiorcom. Dziś my, mając na uwadze te same cele w stosunku do medium fotografii tworzymy festiwal, w ramach którego odbędzie się pięć sekcji tematycznych: Program Główny, Publikacje, Szkoły, Debiuty i projekt Basen.
W ramach Programu Głównego grupa twórców o różnym pochodzeniu, wieku, doświadczeniach ze sztuką oraz odmiennych drogach artystycznych przeprowadzi wyjątkowy eksperyment, badający problemy oraz możliwości istniejące w zmiennej i dynamicznej współczesności. Zaproszeni artyści: Dita Pepe (Czechy), Sascha Weidner (Niemcy) oraz Grzegorz Przyborek (Polska) stworzą ekspozycję od jej podstaw.
W ramach sekcji Publikacje zaprezentowane zostaną najnowsze trendy w dziedzinie publikacji fotograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem autorskich i niezależnych wydawnictw, także tych funkcjonujących poza mainstreamem, jak self-publishing.
Druga część Publikacji poświęcona zostanie polskim autorom, a ich wyborem zajmie się Krzysztof Kowalski – niezależny kurator, fotograf i konsultant projektów książkowych. Jednym z zaproszonych gości będzie Cristina de Middel, która zadebiutowała albumem The Afronauts.
Kolejne festiwalowe sekcje to Szkoły, Debiuty oraz projekt Basen. Pierwsza z nich obejmie trzy przekrojowe wystawy najlepszych studentów Uczelni: PWSFTviT w Łodzi, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (czynnej już od 26 października) oraz Akademii Fotografii z Warszawy.
Weekend otwarcia Festiwalu odbędzie się w dniach od 8 do 11 listopada 2012 roku.
Wystawy potrwają do 30 listopada 2012 roku
Wystawy sekcji: Program Główny, Publikacje, Basen, Debiuty
Browar Mieszczański, Wrocław
Wystawy: PWSFTviT w Łodzi i Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie
Muzeum Współczesne Wrocław
Wystawa Akademii Fotografii
Biuro Festiwalowe Impart, Wrocław