• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Teatr

Jan Klata reżyseruje w Radiu Kraków

  • joanna2
  • 2012-11-02

11 listopada na antenie Radia Kraków odbędzie się premiera słuchowiska wyreżyserowanego przez Jana Klatę – jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Po Weselu Andrzeja Seweryna, tym razem Radio Kraków proponuje projekt o eksperymentalnym charakterze. A wszystko z okazji jubileuszu 85-lecia rozgłośni.

Data premiery nie jest przypadkowa. Słuchowisko zrealizowane zostanie na podstawie współczesnej powieści pt. Dumanowski Wita Szostaka, będącej próbą rekonstrukcji zawiłej historii życia Józafata Dumanowskiego. Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów. Czy istnieją jeszcze białe plamy i czy polska historia skrywa nadal nieznane zdarzenia i bezimiennych bohaterów?

Bardzo trudno jest czasem rozróżnić, co jest zmyślone, a co się naprawdę wydarzyło – mówi Jan Klata, reżyser słuchowiska – Styk fikcji i prawdy jest naprawdę interesujący. Kiedy czytam biografię Dumanowskiego pióra Wita Szostaka, to Dumanowski jest dla mnie bardziej prawdziwy i fascynujący niż wielu historycznych ojców naszej niepodległości. W teatrze ciekawy jest ten właśnie moment splatania się rzeczywistości z czymś, co nie do końca znajduje oparcie w faktach.

Akcja słuchowiska toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień – budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu.

Słuchowisko na podstawie Dumanowskiego w reżyserii Jana Klaty to druga w tym roku superprodukcja radiowa zrealizowana przez Radio Kraków. W lutym w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbyła się premiera słuchowiska Wesele w reżyserii Andrzeja Seweryna (premiera wydawnictwa zawierającego 4 CD i 1 DVD z zapisem Wesela już w tym tygodniu na Targach Książki w Krakowie). W połowie grudnia kolejna ważna premiera – słuchowisko Ich czworo Gabrieli Zapolskiej wyreżyserowane przez Jerzego Stuhra w gwiazdorskiej obsadzie.

Tags
  • Jan Klata
  • Kraków
  • Radio Kraków
Poprzedni artykuł
„Karzeł, down i inne żywioły”, reż. Wiktor Rubin - plakat (źródło: informacje prasowe)
  • Teatr

Wiktor Rubin – Karzeł, Down i inne żywioły

  • beata-olechniewicz
  • 2012-11-01
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Strachy na Lachy (źródło: materiały prasowe)
  • Muzyka

Poznań Rock !

  • andzelika-jedrzejczyk
  • 2012-11-02
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Muzyka
  • Teatr

Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  • 2019-05-15
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Literatura
  • Teatr

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

  • 2019-05-06
Plakat serialu „Pasjonaci” w reż. Artura Dziurmana (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

Casting osób z dysfunkcją wzroku do serialu „Pasjonaci”

  • 2019-05-05
fot. Magnus Skrede, ze spektaklu Wild Duck, Vegard Vinge i Ida Mueller (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

Okno − Zbliżenia. Głosy Kany

  • 2019-04-23
Festiwal „Pociąg do Miasta” (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Teatr

Festiwal Pociąg do Miasta – Ostatnie dni naboru

  • 2019-04-23
Niestraszny Straszny – Dwór koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka
  • Teatr

Niestraszny Straszny Dwór z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

  • 2019-04-18
Spektakl „Beniowski. Ballada bez bohatera” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z główną nagrodą 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu „Klasyka Żywa”.
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

„Beniowski. Ballada bez bohatera” najlepszym spektaklem 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

  • 2019-04-15
35. Przegląd kabaretów PAKA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Teatr

35. Przegląd kabaretów PAKA

  • 2019-04-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.