Od 28 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie będzie można oglądać wystawę Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa w latach 50. na zdjęciach Władysława Sławnego.
Władysław Sławny jest fotografem zapomnianym. Ten wybitny twórca polskiego powojennego fotoreportażu, szef działu fotograficznego legendarnego tygodnika Świat, nigdy dotąd nie miał swojej wystawy. W Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać jego zdjęcia, głównie z Warszawy, ukazujące życie codzienne i oficjalne w latach 50. Wystawie towarzyszyć będzie album zdjęć.
Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy (Dom Spotkań z Historią):
Na jego zdjęcia trafiliśmy przy okazji pracy nad wystawą o Warszawie socrealistycznej. W wydawnictwach z wczesnych lat 50. publikowane były jego fotografie z budowy MDM-u i Pałacu Kultury. Udało nam się zdobyć kontakt do synów Sławnego – Francisa i Jeana, mieszkających w Paryżu, którzy w domowym archiwum mają ponad kilka tysiące negatywów zdjęć swojego ojca, w tym dużą część z okresu, gdy przebywał i pracował w Polsce (1950-57).
Władysław Sławny (ur. 1907) należał do środowiska fotografów humanistycznych (photographes humanistes) i tworzył w tej estetyce. Miał sympatie lewicowe, ale nie był członkiem partii komunistycznej. W 1950 roku otrzymał propozycję od dyrektora RSW Prasa współpracy przy tworzeniu tygodnika ilustrowanego Świat. Zdecydował się osiąść z rodziną w Warszawie i całą swoją energię poświęcił kierowaniu działem fotografii i rozwoju fotoreportażu w Polsce.
Inspirował się dokonaniami swoich kolegów-zachodnich fotografów, pracujących w najsłynniejszych światowymi magazynach fotograficznych, takich jak Life i Paris-Match, a przede wszystkim Agencja Magnum. Ten styl starał się przenosić na grunt Polski stalinowskiej, a potem odwilżowej.
Dzięki Sławnemu i jego ekipie (byli to przede wszystkim Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch i Konstanty Jarochowski), Świat stał się polskim poligonem fotoreportażu, a także miejscem spotkań ze słynnymi cudzoziemskimi fotografami, jak np. Willy Ronis czy Henri Cartier-Bresson. W 1957 Władysław Sławny wraca wraz z rodziną do Paryża. Fotografuje życie polskich emigrantów, górników, sportowców, artystów, śpiewaków, pisarzy i uczonych. Umiera w Paryżu w roku 1991.
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Polska Agencja Fotografów FORUM
Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa w latach 50. na zdjęciach Władysława Sławnego.
Wernisaż: 28 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 marca 2013 roku
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
Kuratorzy: Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH) i Krzysztof Wójcik (FORUM)