Od 14 grudnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać prezentację dzieł sztuki zakupionych przez muzeum w 2012 roku. Wśród nich znajdują się prace polskich artystów współczesnych oraz hełm z XVI wieku.

Najcenniejszym obiektem zakupionym w tym roku jest hełm z początku XVI w., który pochodzi z warsztatu nieznanego płatnerza, prawdopodobnie z obszaru Francji. Jest przepięknie zdobiony ornamentem roślinnym oraz przedstawieniami figuralnymi pokazującymi biblijnego Dawida oraz proroka Samuela. Podczas oficjalnych wystąpień na turniejach rycerskich wspaniałe zbroje miały za zadanie przyciągać uwagę widzów i kronikarzy. Hełm pochodzi z dawnych zbiorów wybitnego artysty i znanego kolekcjonera Franciszka Starowieyskiego.
Kolekcja polskiej sztuki współczesnej została wzbogacona o 25 dzieł sztuki. Są wśród nich między innymi collage Eugeniusza Geta Stankiewicza i obrazy olejne Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Dziedzinę rzemiosła artystycznego reprezentują prace Jerzego Chodurskiego (obiekty powstałe przy pomocy techniki fussingowej, spajania szkła na gorąco w piecu), Andrzeja Kucharskiego (połączenie szkła z kamieniem) i Władysława Garnika (struktura jego dzieł składa się z delikatnych, ażurowych segmentów porcelany uzupełnionej szamotem).
Unikatowa w tym zestawie jest monumentalna i misternie skonstruowana forma ze szkła wykonana przez Henryka Albina Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów szklarzy. W 2012 roku Muzeum Narodowe zakupiło również trzy kompozycje Marii Pinińskiej-Bereś – rzeźbiarki i autorki environments, zaliczanej przez krytykę do najwybitniejszych artystek okresu powojennego. Jej prace wykonane z różowej tkaniny tworzą wyraźną aluzję do kobiecego ciała i jego erotycznego wymiaru i bywają zaliczane do nurtu feministycznego w sztuce. Wśród ostatnich zakupów nie zabrakło prac z zakresu fotografii artystycznej, której kolekcja we wrocławskim Muzeum Narodowym należy do wyjątkowych w polskim muzealnictwie.
Tym razem zakupiono prace Stefana Wojneckiego – jednego z głównych przedstawicieli neoawangardy, Krzysztofa Pruszkowskiego (cykl KMK) oraz Zdzisława Sosnowskiego (cykl Goalkeeper). Wrocławska kolekcja polskiej sztuki współczesnej – jedną z największych w Polsce – jest systematycznie powiększana i uzupełniana. Obecnie liczy ona ponad 20 tysięcy eksponatów. Bogaty zasób malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, environment, zapisów sztuki konceptualnej i fotografii ilustruje tendencje nowoczesne, od modernizmu pierwszych dekad XX wieku po najnowsze trendy artystyczne.
Kolekcja 2012
Wernisaż: 14 grudnia 2012 roku
Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2012 roku
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław