Od 22 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotoreporterów tygodnika ilustrowanego Świat pt. Cztery razy ŚWIAT. Autorami prac są Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch i Władysław Sławny.
Najnowsza wystawa fotografii prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazuje twórczość czterech indywidualności polskiego fotoreportażu i przywraca pamięć o niezwykłym, acz często zapominanym rozdziale polskiej fotografii. Ekspozycja prezentuje polski fotoreportaż humanistyczny w stylu Cartier-Bressona czy amerykańskiego magazynu LIFE.
Wystawa jest pierwszą muzealną prezentacją zdjęć, które powstawały dla słynnego tygodnika Świat w latach 1951–1969 oraz dorobku czołowych fotoreporterów pisma: Władysława Sławnego (1907–1991), współzałożyciela i pierwszego szefa działu fotograficznego czasopisma oraz Konstantego Jarochowskiego (1920–1978), Jana Kosidowskiego (1922–1992) i Wiesława Prażucha (1925–1992). Zestawione są zdjęcia opublikowane oraz te, które nie mogły dostać się do publicznego obiegu.
Celem wystawy jest przywrócenie Światu i jego fotoreporterom należnego im miejsca w historii fotografii światowej oraz refleksja nad osiągnięciami fotografii prasowej uprawianej w okresie newralgicznym dla Polski przez fotografów, którzy łączyli codzienną pracą reporterów z działalnością artystyczną. Wystawie towarzyszy numer specjalny Świata.
Kuratorzy: Danuta Jackiewicz, Anna Masłowska
Cztery razy ŚWIAT
Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny
Wystawę można oglądać od 22 lutego 2013 roku
Wystawa potrwa do 12 maja 2013 roku
Muzeum Narodowe
Aleje Jerozolimskie 3
Warszawa