2 maja nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie swoją premierę bedzie miał zbiór opowiadań Andrija Lubki zatytułowany Killer. W skład tomu weszło jedenaście utworów powstałych w trzech krajach na przestrzeni trzech lat. Książkę, będącą prozatorskim debiutem urodzonego na Ukrainie Lubki, przełożył Bohdan Zadura.
Andrij Lubka przyszedł na świat w 1987 roku w Rydze. Do tej pory dał się poznać przede wszystkim jako poeta i tłumacz – wydał trzy zbiory poetyckie: Osiem miesięcy schizofrenii (2007), Terroryzm (2008) oraz Czterdzieści baksów plus napiwek (2012). Wiersze Lubki zostały przetłumaczone na dziesięć języków, w tym: angielski, serbski, czeski oraz polski. Autor sam przekłada również tomy polskich poetów: Marcina Świetlickiego i Bohdana Zadury. I właśnie Zadura, autor wydanej niedawno książki Zmartwychwstanie ptaszka, przetłumaczył Killera. Tom ukaże się dokładnie rok po opublikowaniu książki w ojczyźnie autora.
W świecie opowiadań Andrija Lubki motywami przewodnimi są przemoc i seks – tytułowy Killer przedstawia historię zabójcy wiedzionego pożądaniem. Za pomocą potocznych zwrotów i wulgaryzmów autor wzmaga w czytelniku wrażenie, że czyta najgorszą prasę brukową przedstawiającą „ciemną stronę świata”. Dzięki temu lektura przebiega szybko i jest niezwykle wciągająca.
Ukrainiec słynie ze swego literackiego i politycznego nieokiełznania. Swego czasu literaturę ukraińską nazwał suką, książki zaś dziwkami. W 2006 roku podczas białoruskich wyborów prezydenckich pełnił funkcję obserwatora oraz członka grupy doradców kandydata na prezydenta Alaksandra Milinkiewicza. Za swą twórczość Andrij Lubka otrzymał znaczące nagrody, między innymi Debiut (2007) i Kijowskie laury (2011), był ponadto stypendystą kilku programów literackich, w tym Gaude Polonia. Brał udział w wielu ukraińskich i europejskich akcjach i festiwalach literackich.
Treść opowiadań Lubki bywa autoteliczna, lecz nieraz wskazuje na konkretne umiejscowienie akcji. Autor podaje nazwy ulic, np. w jednym z opowiadań studentki kształcą się na Uniwersytecie Użhorodzkim – tym samym, na którym Lubka ukończył filologię ukraińską, przez co czytelnik może podejrzeć nici, którymi autor spaja koncept z wykonaniem. Łatwo dać się wciągnąć w tę przewrotną grę, przeglądając przygotowaną przez Lubkę bogatą galerię ukraińskich osobowości, zajętych różnymi aspektami fizyczności. Podane na tacy przez autora losy bohaterów przywodzą na myśl między innymi Czechowa oraz tradycję szlachecką.
Andrij Lubka, Killer
Premiera: 2 maja 2013 roku
Biuro Literackie