Od 15 marca w Galerii PAcamera w Suwałkach można oglądać wystawę fotografii Mateusza Torbusa pt. HERMITAGE / PUSTELNIA.
Cykl fotografii HERMITAGE / PUSTELNIA Mateusza Torbusa poddaje rewizji potoczne wyobrażenia na temat samotni. Autor przenosi odbiorców w zurbanizowany krajobraz. Na dodatek zamyka go w wąskich kadrach architektonicznych narracji. Fragmenty budynków, odcinające się od pozbawionego życia nieba, rzadko pozwalają odgadnąć pełnione funkcje. Wyabstrahowane, poddane estetycznej obróbce, tracą swoje pierwotne znaczenie. Ale czy zyskują nowe? Okazuje się, że HERMITAGE / PUSTELNIA, to wbrew pozorom wielowątkowy projekt. Mamy więc do czynienia z kompozycjami, przemyślanymi ale nie nachalnymi, prostymi ale nie banalnymi, powodującymi wzruszenie podobne do tego, jakiego doświadczamy odkrywając na nowo dobrze znane obrazy.
Jeśli potraktuje się warstwę formalną jako punkt wyjścia do dalszych rozważań, to, wiedzeni znaczeniami kryjącymi się za tytułem cyklu, odnajdzie się we fragmentach budowli nietypowy przedmiot kontemplacji. Ten pomysł, być może dla niektórych karkołomny w kontekście obrazów kominów, zwojów rur, biegów schodów, krat, blachy i łuszczącej się farby, wydaje się jednak interesujący. Jeśli, tak jak autor fotografii, zastąpimy rozbiegane spojrzenia uważną obserwacją, jeśli przestawimy nasze zmysły z ilości doznań na ich jakość, to być może uda nam się dostrzec rzeczywistość w nieznanym dotąd świetle? Być może poznamy jej prawdziwe oblicze?
W przypadku cyklu HERMITAGE / PUSTELNIA mamy do czynienia z konkretną grup przedstawień – budowlami, architekturą – wytworami człowieka, które tracą rację bytu, pozbawione społecznego kontekstu. A jednak autor fotografii przewrotnie postanawia przypisać im nową funkcję – samotni. Rzeczywiście, poza dymem unoszącym się z kominów na jednym ze zdjęć, nie znajdziemy na nich śladów obecności człowieka. Trudno oprzeć się wrażeniu, że zaprezentowane obrazy-symbole miejsc odosobnienia, azylów prywatności coraz bardziej przypominają pomniki egotyzmu – smutne samotnie współczesnego człowieka.
Paweł Kraus
(…) Jak wyglądają współczesne utopie? Gdzie można je znaleźć? Jaki jest ich kształt i dynamika? Możliwości technologiczne pozwalają na wykonanie projektów, które do tej pory musialy pozostać na papierze, a utopijne myślenie stało się częścią przemysłu kreatywnego. Jednocześnie każdy z nas może projektować swoje własne przestrzenie, które będą podważać to, co sformatowane i nie potrzebujemy do tego skomplikowanych narzędzi, ale jedynie otwartego umysłu. To dzięki niemu mamy szansę naznaczyć naszą obecnością miejsca, których nigdy nie będziemy mieć na własność.
Stworzymy nasze utopie od nowa, bez użycia papieru i ołówka, myszki czy programu graficznego. Narzędziem pracy stanie się obiektyw, który zostanie wycelowany w pożądane miejsce. To co zostanie poza kadrem, nie będzie nas interesować. Pozbawimy obrazy rozsądku, logiki, pragmatyzmu, a ich abstrakcyjny kształt będzie zwycięstwem nad zwykłością i przeciętnością. Stworzą one nowe, efemeryczne przestrzenie. Pustelnie.
Mateusz Torbus
Mateusz Torbus, HERMITAGE / PUSTELNIA
Wernisaż: 15 marca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do końca kwietnia 2013 roku
Galeria PAcamera Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki
ul. Noniewicza 71
Suwałki