Od 5 kwietnia w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu będzie można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Wilczka pt. Niewinne oko nie istnieje.
Na projekt Niewinne oko nie istnieje składają się fotografie pożydowskich bożnic, midraszy, prywatnych domów modlitw. Wiele budynków popadło w ruinę, a część została zaadaptowana jako zakład pogrzebowy, magazyn, sklep, remiza strażacka, budynek mieszkalny, kino, siedziba urzędu, przychodnia, szkoła, bank dom kultury, bibliotek, hurtownie i składy, supermarkety, opuszczone i niszczejące magazyny dawnych Spółdzielni Rolniczych. Fotograf pokazuje, że to, co na pierwszy rzut oka jest tożsame z naszym codziennym krajobrazem, tak naprawdę niesie ze sobą potężną symbolikę i przypomina wielką kulturę, która towarzyszyła Polsce przez tysiące lat. Projekt i zdjęcia są niezwykłym zapisem tego, jak czas i my sami, obchodzimy się z żydowskim dziedzictwem w naszym kraju. Warto, absolutnie trzeba, zmierzyć się z tą prawdą.
Wystawa dotychczas została pokazana zagranicą w Paryżu (Francja), Bukareszcie (Rumunia), Kiszyniowie (Mołdawia) oraz w Polsce w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Radomiu. Wypożyczona wystawa została wyprodukowana przez Atlas Sztuki z Łodzi (www.atlassztuki.pl) i jest jego własnością. Dzięki jej uprzejmości, można oglądać ją w Zamościu.
Wojtek Wilczyk (ur.1961) fotograf i krytyk sztuki. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl Pejzaż symboliczny poświęcony rozbieranej koksowni Walenty w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska (Czarno-Biały Śląsk). Jest autorem kolorowego cyklu Życie po życiu, w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów. Kolejną dokumentalną serię, zatytułowaną Postindustrial, poświęcił zamkniętym i popadającym w ruinę obiektom przemysłowym na terenie Polski i Niemiec. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.
Wojciech Wilczyk, Niewinne oko nie istnieje
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 6 maja 2013 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
Zamość