Od 10 do 19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz od 12 do 19 maja we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym potrwa 10 edycja Planete+ Doc Film Festival.
Ponadto w ramach weekendu z festiwalem Planete+ Doc (17-19 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.
W programie tegorocznej edycji festiwalu Planete+ Doc znajdą się najlepsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Berlinale, Locarno i Sundance, m.in.: Scena zbrodni Joshuy Oppenheimera, Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz Petera Mettlera, Kocham radio Nicolasa Philiberta, Pussy Riot. Modlitwa punka Mike’a Lernera i Maksyma Pozdorowkina, (Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D, Strażnicy Drora Moreha, Ogród mojego ojca Petera Liechti, Mój najstarszy kuzyn Alana Berlinera, Nie zapomnij mnie Davida Sievekinga, Green Porno Isabelli Rossellini, GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi Jean-Paula Jauda, Więcej niż miód Markusa Imhoofa, W złym czasie i w złym miejscu Johna Appela oraz Ogień 3D Bruno Hullina.
Na festiwalu, który rozpoczął karierę Królika po berlińsku Bartka Konopki, światowe i polskie premiery będą miały także polskie filmy: Sztuka znikania Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, Abu Haraz Macieja Drygasa, Aleksander Anki i Wilhelma Sasnali, Czarna skrzynka Krzysztofa Kowalskiego i Dawida Garncarka, Mundial. Gra o wszystko Michała Bielawskiego, Chustka Anety Kopacz oraz Kisieland Karola Radziszewskiego.
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu Planete+ Doc będzie prezentacja twórczości Petera Mettlera – twórcy filmowych esejów dokumentalnych, artysty audiowizualnego i fotografa. 13 maja w warszawskim Teatrze Studio Mettler spotka się na scenie z Fredem Frithem, światowej sławy jazzowym eksperymentatorem, jednym z najbardziej oryginalnych twórców muzyki gitarowej, aby stworzyć niepowtarzalne audiowizualne show. W programie festiwalu Planete+ Doc znajdą się również inne wydarzenia z pogranicza filmu, sztuk wizualnych i muzyki, prezentujące wszechstronny dorobek Petera Mettlera, m.in.: wystawy w Warszawie i Wrocławiu oraz retrospektywa filmowa Poezja obrazu: 5 x Peter Mettler.
Obok prezentacji filmów Petera Mettlera, odbędą się także dwie inne retrospektywy filmowe: Siergieja Łoźnicy oraz Heidi Ewing i Jennifer Grady – reżyserek nominowanego do Oscara Obozu Jezusa.
Jedną z atrakcji festiwalu Planete+ Docbędą organizowane w ramach Akademii Planete+ Doc wydarzenia dla profesjonalistów z branży filmowej, uczniów kierunków filmowych oraz osób zainteresowanych filmem dokumentalnym.
14 maja w warszawskiej Kinotece Siergiej Łoźnica i Peter Mettler poprowadzą organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie. Osoby chcące wziąć udział w masterclass mogą nadsyłać zgłoszenia do 19 kwietnia na adres masterclass@planetedocff.pl.
W programie festiwalu znajdą się także organizowane po raz pierwszy warsztaty dla młodych krytyków filmu dokumentalnego, które poprowadzą Jean-Michel Frodon – były redaktor naczelny Cahiers du Cinéma, najsłynniejszego periodyku filmowego na świecie oraz Tue Steen Müller – duński krytyk filmowy, wieloletni dyrektor European Documentary Network. Osoby chcące wziąć udział w warsztatach mogą nadsyłać zgłoszenia do 30 kwietnia na adres masterclass@planetedocff.pl.
W programie 10. Planete+ Doc Film Festival znajdą się również wydarzenia dla osób zainteresowanych historią polskiego kina dokumentalnego. W warszawskim kinie Iluzjon odbędą się wykłady profesorów Marii i Marka Hendrykowskich – filmoznawców, badaczy historii i kultury filmowej, współodkrywców najstarszego polskiego filmu fabularnego Pruska kultura (1908). Wykładom będą towarzyszyć pokazy filmów z zasobów Filmoteki Narodowej.
W ramach festiwalu Planete+ Doc 16 maja w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarta zostanie wystawa prac Sharon Lockhart – jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek wizualnych. Będzie to pierwsza w karierze Lockhart wystawa monograficzna, konfrontująca jej serie fotograficzne oraz wielkoformatowe instalacje. Wystawie będą towarzyszyły pokazy filmów Lockhart: Podwórka i Goshogaoka, Teatro Amazonas oraz spotkanie z artystką.
Festiwal Planete+ Doc od lat promuje ekologiczne myślenie i przyjazny środowisku styl życia. Jako jedyny festiwal filmowy w Polsce przyznaje od kilku lat nagrodę Green Cross Warsaw Award dla najlepszego filmu ekologicznego, a najciekawsze filmy o tej tematyce są pokazywane w sekcji Klimat na zmiany. Rok, w którym w Warszawie odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, to wyjątkowa okazja, aby przejść od teorii do ekopraktyki i zazielenić nie tylko program filmowy, ale także festiwalową przestrzeń.
Od ekomyślenia niedaleko do ekojedzenia. W nowej sekcji Jedz lokalnie, myśl globalnie pokazane zostaną filmy kulinarne. Z kolei w ramach sekcji Oblicza fotografii zaprezentowane zostaną filmy o fotografach i ich dorobku. Nowością na festiwalu będzie także sekcja Miasto jest nasze, przybliżająca widzom filmy o tematyce miejskiej.
Po raz kolejny w programie festiwalu PLANETE+ DOC pojawi się scena muzyczna. Podczas koncertów, które będą odbywały się prawie każdego dnia w Warszawie i Wrocławiu, wystąpią m.in.:
- Efterklang – duńscy mistrzowie alternatywnego rocka
- znany jazzowy eksperymentator Fred Frith
- marokański mistrz gry na rytualnym instrumencie gimbri Mokhtar Gania z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie Paweł Szpura i Wacław Zimpel
- haitańska raperka Val Jeanty
- trip hopowy zespół Sofa Surfers
Planete+ Doc Film Festival
10-19 maja 2013 r.
Kinoteka, Kino Iluzjon
Warszawa
12-19 maja 2013 r.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław