Od 16 maja w Galerii Dyląg w Krakowie można oglądać wystawę zbiorową pt. Femina, faminae, feminum. Ekspozycja odbywa się w ramach Krakow Photo Fringe, projektu towarzyszącemu Miesiącu Fotografii 2013.
Prezentowani Artyści: Henryk Hermanowicz, Tadeusz Chrzanowski, Witold Chromiński, Marian Szulc, Marek Piasecki
Wystawa prezentuje prace pięciu fotografików, tworzących w Krakowie lub wywodzących się z tego miasta. Bohaterką jest Kobieta. Henryk Hermanowicz (1912-1992), ukochany uczeń Jana Bułhaka, odnosi się do niej z namaszczeniem, prawie na kolanach. Kobieta z zamkniętymi oczami staje się swoistą ikoną, godną największych świątyń.
Na przeciwnym biegunie plasują się perwersyjne fotografie Marka Piaseckiego (1935-2011). Jego Dziewczęta przyszpilone są do makaty niczym martwe, zasuszone motyle. W przestrzeni powstałej pomiędzy tymi skrajnościami, odnajdujemy pozostałych trzech artystów. Tadeusz Chrzanowski (1926-2006) z temperamentem fotoreportera tropi kobiety w 1958 roku w Londynie, czyhając na wyjątkową pozę, minę, sytuację. Czy uwieczniona na kliszy Fotografka nie jest przypadkiem, bawiącą dokładnie w tym samym czasie nad Tamizą, Marilyn Monroe?
Witold Chromiński (1913-1977) pomiędzy zamorskimi podróżami, wystawia swoją wrażliwość na pokusę damskiego modela. W fotografii Tusz dopatrujemy się zmysłowych kształtów, złagodzonych parą wodną, gorącej kąpieli. Wreszcie Marian Szulc (1922-1996), wywodzący się z krakowskiej Kunstgewerbeschule, eksperymentuje z formą i detalem ciała kobiecego. Skóra na zmysłowej pupie Odwróconego aktu przypomina wierzchnią strukturę świeżej, nie obranej cytryny, wywołując u widza efekt gęsiej skórki. Kobieta, kobiecie, kobietę…
Femina, faminae, feminum
Krakow Photo Fringe, Miesiąc Fotografii 2013
Wystawę można oglądać od 16 do 31 maja 2013 roku
Galeria Dyląg
ul. Św. Tomasza 22
Kraków