Do 16 czerwca w krakowskim Muzeum Etnograficznym mozna oglądać wystawę zdjęć holenderskiego artysty Roya Villevoye pt. Czerwone kaliko.
Czerwone kaliko to angielskie płótno, które kolonizatorzy Papui-Nowej Gwinei przywozili ze sobą na początku XX wieku. Znaczenie tego towaru dla rdzennych mieszkańców, którzy wąskie i długie paski materiału wykorzystywali do wiązania strzał i włóczni, zainspirowało Roya Villevoye’a do badań nad znaczeniem stroju w życiu członków plemienia Asmat współcześnie.
Wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym prezentuje ubiory dzisiejszych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei, a dokładniej przerabiane przez nich koszulki. Holenderski artysta zauważył, że członkowie plemienia Asmat niezwykle chętnie noszą poprzecinane, poszarpane stroje, co jest przejawem panującej tam mody. Podobnie jak czerwone kaliko zaadaptowane na początku wieku, tak i dzisiaj zachodnie stroje są przez nich przystosowywane do lokalnych potrzeb, poddawane przeróbkom. Villevoye zbiera T-shirty, dokonując wymiany z zainteresowanymi osobami (nowa, dobrej jakości koszulka za starą, przerobioną), by później prezentować je razem z fotografiami w muzealnych salach.
Czerwone kaliko jest jedną z wystaw programu głównego 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Roy Villevoye (ur. 1960, Maastricht) w swoich pracach posługując się wieloma mediami, np. fotografią, filmem czy instalacją, przedstawia różne aspekty kolonizacji. Współpracuje przy tych projektach z mieszkańcami Papui-Nowej Gwinei. Prace artysty wystawiane były m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Londynie, a także znajdują się w wielu kolekcjach. Mieszka i pracuje w Amsterdamie.
Roy Villevoye, Czerwone kaliko
16 maja – 16 czerwca 2013 r.
Muzeum Etnograficzne
Kraków