Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się zachęcają do udziału w konkursie, w którym nagrodą są bezpłatne warsztaty pisania z Markiem Krajewskim – autorem bestsellerowych powieści kryminalnych, filologiem klasycznym i doświadczonym pedagogiem. Termin nadsyłania próbek tekstu utworu prozatorskiego mija 30 września.
Jak stworzyć idealnego bohatera? Jak przygotować się do pisania? Na co zwracać uwagę przy konstruowaniu fabuły? Czy naprawdę najpierw trzeba opracować plan powieści? Jak napisać zdanie? – tego i wiele więcej nauczy Marek Krajewski. Wystarczy wziąć udział w konkursie literackim Warsztat pisarza i doskonalić własny warsztat podczas Festiwalu Conrada. Jury, składające się z redaktorów krakowskich wydawnictw, wyłoni grupę, z którą przez cztery dni pracować będzie autor kryminałów.
Warsztaty z Markiem Krajewskim odbędą się w dniach od 24 do 27 października w Krakowie, a zakończy je otwarty wykład autora kryminałów.
Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się wspiera twórców książki, zarówno piszących, jak i projektujących oprawę graficzną tekstu, specjalizujących się w typografii, projektowaniu tekstu, ilustracji. Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Gazetą Wyborczą i Instytutem Książki od trzech lat z sukcesem realizuje akcję promującą czytelnictwo Strefa Wolnego Czytania.
Festiwal Conrada – jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Müller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, László Krasznahorkai, a także doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów, m.in. Wojciech Jagielski, Maciej Zaremba i Mariusz Szczygieł. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in. brytyjski The Guardian oraz szwajcarski Le Courrier, opiniotwórczy tygodnik Polityka zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy Malemen nazwał go wprost Salonem roku.
Warsztat pisarza z Markiem Krajewskim
Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 września 2013 roku
Termin odbywania się warsztatów: od 24 do 27 października 2013 roku
Kraków