2 października do księgarń trafił Beniowski Wacława Sieroszewskiego, polskiego pisarza okresu Młodej Polski, podróżnika, etnografa Syberii i działacza niepodległościowego.
Beniowskiego, powieść historyczną, Sieroszewski napisał w Paryżu w latach 1913–1914. Jej bohater, Maurycy August Beniowski, szlachcic polski węgierskiego pochodzenia, wiódł barwne życie żołnierza i podróżnika. Jako uczestnik konfederacji barskiej został zesłany na Kamczatkę, skąd uciekł, by zginąć w końcu jako król Madagaskaru w bitwie z Francuzami. Przygody swojego życia przedstawił w Pamiętnikach, które ukazały się w roku 1790 roku i odniosły spektakularny sukces w całej Europie. Juliusz Słowacki poświęcił mu słynny poemat dygresyjny Beniowski, w którym polemizuje z romantycznym indywidualizmem i osobiście z Mickiewiczem. Sieroszewski widział w Beniowskim człowieka odważnego, wręcz nieustraszonego, a takich właśnie charakterów Polska jego zdaniem wówczas potrzebowała.
Książka opatrzony jest szkicem o życiu i twórczości autora.
W serii Zapomniane skarby literatury polskiej Wydawnictwa Sic! do tej pory ukazał się tom 1863 Elizy Orzeszkowej i Stefana Żeromskiego, wzbogacony o eseje Andrzeja Nowaka i Jarosława Marka Rymkiewicza.
W następnej kolejności ukażą się między innymi:
- Adolf Dygasiński Zając
- Stefan Żeromski Wszystko i nic
Wacław Sieroszewski Beniowski
Premiera: 2 października 2013 roku
Wydawnictwo Sic!