• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Literatura

Nowy Murakami już w listopadzie

  • Ewa Nowicka
  • 2013-10-11

Swoją nową powieść pt. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Haruki Murakami wydał w kwietniu tego roku. W Polsce książka ukaże się 6 listopada nakładem Wydawnictwa Muza.

Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – okładka (źródło: materiały prasowe)
Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Haruki Murakami, faworyt tegorocznej Nagrody Nobla, wydaje w Polsce nową powieść. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa to książka o życiowej podróży, poszukiwaniu tożsamości i prawdy o swojej przeszłości. Autor wraca w niej do realistycznego stylu docenionego przez czytelników w jednej z jego najpopularniejszych powieści – Norwegian Wood.

Główny bohater powieści, Tsukuru Tazaki, ma 36 lat, jest z zawodu inżynierem i projektuje dworce kolejowe. Ze względu na niespodziewane odtrącenie przez przyjaciół ze szkoły średniej nie potrafi uciec od myśli o śmierci i popada w życiową obojętność. Nowo poznana kobieta skłania go do wyruszenia w podróż i odnalezienia zaginionych przyjaciół. Jaki jest powód odrzucenia przez znajomych sprzed lat? Odpowiedź znajduje się u kresu jego pielgrzymki.

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa opiera się na symbolice barw reprezentowanych w kulturze japońskiej przez znaki Kanji: białej, czarnej, niebieskiej i czerwonej. Kolory te odpowiadają imionom dawnych przyjaciół Tazakiego, jedynie główny bohater pozostaje bezbarwny. Długa i daleka podróż w czasie i przestrzeni doprowadzi go do poznania tajemnic z przeszłości. Czy uda się je rozwikłać?

Tytuł nowej powieści Murakamiego pochodzi z suity Ferenca Liszta Lata pielgrzymstwa.

Powieść zadebiutowała w Japonii w kwietniu tego roku, osiągając sprzedaż 600 tysięcy egzemplarzy w ciągu doby i 1,5 miliona w ciągu pierwszego tygodnia. Koreańskie wydawnictwo Minumsa za prawa do publikacji tytułu zapłaciło 1,5 miliona dolarów. Polskie wydanie książki ukaże się jako pierwsze w Europie, na świecie do tej pory pojawiły się tłumaczenia chińskie i koreańskie. Muza S.A. informuje, że zaliczka za prawa do publikacji najnowszej powieści Murakamiego jest najwyższą ze wszystkich kwot przeznaczonych na jeden tytuł w całej historii działalności wydawnictwa.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Wydział Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. Trylogię składającą się z Hear the Wind Sing, Pinball i Przygody z owcą uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki: Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland, Norwegian Wood, Tańcz, tańcz, tańcz , Na południe od granicy, na zachód od słońca ugruntowały pozycję Murakamiego jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Murakami jest także autorem takich książek jak Kafka nad morzem, Po zmierzchu, O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, a także trzech zbiorów opowiadań.

Haruki Murakami Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Premiera: 6 listopada 2013 roku
Wydawnictwo Muza SA

Tags
  • Haruki Murakami
  • Wydawnictwo Muza SA
Poprzedni artykuł
„Tango z Lady M.", fot. Maciej Zakrzewski (źródło: mat. prasowe)
  • Teatr

Tango wczoraj i dziś

  • Agata Leśniewska
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Dolnośląski Festiwal Architektury DOFA'13: Akupunktura miasta (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Architektura

Dolnośląski Festiwal Architektury DOFA’13

  • Ewa Zielińska
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Silesius 2019, fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

  • 2019-05-18
Kostka Literacka, fot. Wojtek Rojek (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Nominacje do XIV Nagrody Literackiej Gdynia

  • 2019-05-16
Agi Miszol, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Z. Herberta 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta

  • 2019-05-16
Wiesław banach: Beksiński. Rysunek, Wydawnictwo BOSZ (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze

Beksiński. Rysunek

  • 2019-05-13
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Literatura
  • Teatr

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

  • 2019-05-06
Wiesław Myśliwski, fot. Michał Gąciarz (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Poznańska Nagroda Literacka 2019

  • 2019-04-24
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

VII edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

  • 2019-04-17
Zbigniew Libera, Dialog| Kultura zaangażowana przed i po roku 1989, fot. Witek Orski (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Wystawy

Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989

  • 2019-04-08

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.