• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Wojciech Bruszewski „Big Dick” – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Film
  • Literatura

Wojciech Bruszewski: twórczość literacka i wideo

  • Ewa Nowicka
  • 2013-10-11

Fundacja Korporacja Ha!art i BWA w Zielonej Górze 12 października zapraszają na spotkanie wokół twórczości Wojciecha Bruszewskiego i promocję książki Big Dick. Spotkanie poprowadzi Ewelina Sasin, a fragmenty powieści przeczyta Małgorzata Bruszewska-Kamińska.

Wojciech Bruszewski „Big Dick” – okładka (źródło: materiały prasowe)
Wojciech Bruszewski „Big Dick” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Bruszewski, prekursor i tytan polskiej sztuki wideo, pod koniec swojego życia poczuł się rozczarowany oddziaływaniem sztuki współczesnej i zwrócił się ku formom literackim. Tuż przed śmiercią napisał Big Dicka – monumentalną, wielowątkową powieść aspirującą do pomieszczenia w sobie istoty XX wieku.

Głównym bohaterem powieści jest Richard von Hakenkreuz, który na początku XX wieku z niewielkiej miejscowości w Afryce przyjeżdża do Europy i przywozi ze sobą swastykę. Akcja rozgrywa się przez cały XX wiek i w początkach XXI wieku do momentu usunięcia z programu Microsoft Word symbolu nazizmu. Richard von Hakenkreuz jest postacią drugiego planu w makropolityce XX wieku, spotyka się z możnymi tego świata. Pojawia się w bardzo ważnych, rozstrzygających i kompromitujących momentach dziejów ludzkiego globu. Książka zakrojona jest na wielowymiarową, brawurową, niemożliwą opowieść o XX wieku. W realizacji tej niemożliwości pomaga artyście forma utworu. Autor określił gatunek powieści jako fikcję dokumentalną, zawierającą 44 kody, które są odsyłaczami do elektronicznej biblioteki zbioru zaszyfrowanych plików audiowizualnych oraz fotografii. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i dzięki znajomości kodu dostaje się do elektronicznej biblioteki, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi w Internecie, które stawiają jeszcze więcej znaków zapytania i potęgują poczucie halucynacyjnego porządku świata.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane filmy eksperymentalne Wojciecha Bruszewskiego, m.in. YYAA, Klaskacz, Muzyka zachowań.

Wojciech Bruszewski (1947–2009) – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, wykładowca. Prekursor sztuki wideo w Polsce. Ukończył studia na wydziałach: operatorskim w 1970 roku i reżyserii w 1975 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako artysta związany był ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach siedemdziesiątych, jako członek Warsztatu, uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Członek grupy Zero 61. Od 1981 roku członek Internationales Künstler Gremium w Niemczech. W latach 1990–1992 Prezes Konstrukcji w Procesie. Współzałożyciel Stowarzyszenia GUST (Grupy Użytkowników Systemu TeX). Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak: documenta 6, documenta 8 w Kassel czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu.

Wojciech Bruszewski – spotkanie wokół twórczości
12 października 2013 roku, godz. 17.00
BWA w Zielonej Górze

Tags
  • BWA w Zielonej Górze
  • Ewelina Sasin
  • Korporacja Ha!art
  • Małgorzata Bruszewska-Kamińska
  • Wojciech Bruszewski
  • Zielona Góra
Poprzedni artykuł
Tomasz Kot jako Zbigiew Religa w filmie „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski (źródło: materiały prasowe)
  • Film

Bogowie – ruszyły zdjęcia do filmu o prof. Relidze

  • Ewa Zielińska
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Yasmin Levy (źródło: mat. prasowe)
  • Muzyka

Izraelska gwiazda ponownie we Wrocławiu

  • Agata Leśniewska
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Silesius 2019, fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

  • 2019-05-18
Kostka Literacka, fot. Wojtek Rojek (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Nominacje do XIV Nagrody Literackiej Gdynia

  • 2019-05-16
Agi Miszol, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Z. Herberta 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta

  • 2019-05-16
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Wiesław banach: Beksiński. Rysunek, Wydawnictwo BOSZ (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze

Beksiński. Rysunek

  • 2019-05-13
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ownetic to globalna platforma, na której ludzie i instytucje łączą się, prezentują swoje zbiory i prowadzą dyskusję o kulturze. Dołącz dziś.

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

  • Ownetic.com
  • O nas
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.