31 stycznia nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się książka Rok niebezpiecznych marzeń Slavoja Žižka, słoweńskiego filozofa, socjologa i krytyka kultury.
Nazwijmy go rokiem niebezpiecznych marzeń. Pamiętny 2011 zaskoczył świat serią wstrząsających zdarzeń. Podczas gdy protestujący w Nowym Jorku, Kairze, Londynie i Atenach wychodzili na ulice w poszukiwaniu wolności, niejasne destrukcyjne fantazje inspirowały rasistowskich populistów w miejscach tak od siebie odległych jak Węgry czy Arizona, osiągając przerażającą kulminacje w działaniach masowego mordercy Andersa Breivika.
Ukryte niezadowolenie drąży podziemia, zbiera się gniew, aż w końcu wybuchnie nową falą rewolt i niepokoi. Wydarzenia 2011 roku są znakami nadchodzącej politycznej rzeczywistości. Ograniczonymi, zniekształconymi – czasami nawet perwersyjnymi – fragmentami utopijnej przyszłości, uśpionymi w teraźniejszości.
Dziś, gdy w skład rządzącej Norwegią koalicji po raz pierwszy w historii weszła Partia Postępu, do której należał Breivik, książka Žižka staje się tym bardziej aktualna.
Slavoj Žižek (1949) – słoweński filozof, socjolog i krytyk kultury. Jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny teoretycznej i jeden z najbardziej znanych intelektualistów na świecie. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazały się m.in. jego książki W obronie przegranych spraw (2008), Kruchy absolut (2009), Od tragedii do farsy (2011), a ostatnio Metastazy rozkoszy. Sześć esejów o kobietach i przyczynowości (2013).
Slavoj Žižek Rok niebezpiecznych marzeń
Premiera: 31 stycznia 2014 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej