• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
„Powrót do Homs”, reż. Talal Derki (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film

Zwycięzca Sundance na Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Ewa Zielińska
  • 2014-01-28

Głośny dokument Powrót do Homs, który w weekend został nagrodzony na festiwalu w Sundance, zostanie zaprezentowany w konkursie dokumentalnym 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca.

„Powrót do Homs”, reż. Talal Derki (źródło: materiały prasowe organizatora)
„Powrót do Homs”, reż. Talal Derki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powrót to Homs, to wstrząsająca opowieść o dwóch młodych Syryjczykach, mieszkańcach oblężonego miasta Homs, którzy walczą o wyzwolenie swojego kraju spod reżimu prezydenta Bashara al-Assada. Basset Sarout, 19-letni bramkarz reprezentacji narodowej w piłce nożnej i uliczny pieśniarz oraz Ossama, 24-letni operator filmowy, zaczynają od pokojowych protestów, wkrótce jednak zostają wplątani w aktywną walkę zbrojną, która młodzieńcze ideały zamienia w prawdziwe piekło.

Film miał swoją światową premierę w listopadzie, na festiwalu IDFA w Amsterdamie, gdzie został pokazany na otwarcie i zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. W miniony weekend doceniło go jury w Sundance, przyznając nagrodę the World Cinema Grand Jury Prize w kategorii film dokumentalny. Wiosną zostanie zaprezentowany na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który rozpocznie się 26 maja.

Film zaprosiliśmy jeszcze przed Amsterdamem […] Zrobił na nas ogromne wrażenie, bo w losach młodych Syryjczyków dostrzegamy ten rodzaj szlachetnego determinizmu, który w warunkach ekstremalnych kończy się tragicznie. Film ma początek i koniec, ale wojna trwa i nie ma w niej już tylko dwóch przeciwników. Nasi piękni dwudziestoletni zasilili być może oddziały talibów albo znaleźli się w gronie męczenników.

– Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu

Dokument realizowany w latach 2011-2013 wyreżyserował Talal Derki, a wyprodukował Orwa Nyrabia, założyciel festiwalu DOX BOX, który w sierpniu 2012 został zatrzymany przez władze syryjskie z powodu pracy nad filmem. Błyskawiczna reakcja międzynarodowej społeczności filmowej – postulaty o uwolnienie producenta wystosowały m.in. Amerykańska Akademia Filmowa, Gildie Producentów i Scenarzystów, Tribeca Film Institute i Sundance Institute – doprowadziła do uwolnienia Nyrabii i film został ukończony.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych i największych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Posiada akredytację FIAPF i kwalifikuje filmy do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych. W 2014 roku odbędzie się 54. edycja imprezy. Do 31 stycznia można jeszcze zgłaszać filmy do konkursów międzynarodowych, termin zgłoszeń dla filmów polskich upływa 15 lutego.

Krakowski Festiwal Filmowy
25 maja – 1 czerwca 2014 r.
Kraków

Tags
  • Kraków
  • Krakowski Festiwal Filmowy
  • Sundance Film Festival
  • Talal Derki
Poprzedni artykuł
Menachem Kipnis „Miasto i oczy” (źródło: mat. prasowe Żydowskiego Instytutu Historycznego)
  • Fotografia
  • Historia

Miasto i oczy Menachema Kipnisa

  • Ewa Nowicka
  • 2014-01-28
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Fot. Robert Słaboński, Jadeitowy pektorał oraz inne ozdoby (nausznice i paciorki) odkryte w królewskim grobowcu w Nakum. Na pektorale widoczna inskrypcja hieroglificzna (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Fotografia

Robert Słaboński odkrywa tajemnice Majów

  • Katarzyna Kowalska
  • 2014-01-28
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-04-25
Stanisław Jędryka, fot. Marcin Kułakowski/PISF
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Film

Zmarł Stanisław Jędryka

  • 2019-04-22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.