26 lutego w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się dyskusja pt. Cena architektury promująca architektoniczny numer pisma Recykling Idei.
Ze wstępu do numeru:
W nowym numerze Recyklingu Idei zatytułowanym Cena architektury przyglądamy się uwikłaniu architektury w mechanizmy ekonomiczne i cenie, jaką za to płaci. Dlatego tak mocno akcentujemy konieczność teoretyzowania jako autentycznego zgłębiania problematyki architektonicznej ze świadomością sposobu, w jaki ona istnieje.
Aby myśleć o architekturze dzisiaj, trzeba przyznać jej autonomię, jako obszar problemowy z jego własnymi pytaniami i odpowiedziami. Nie można przy tym przeoczyć uwikłania w procesy historyczne, które nieustannie weryfikują społeczno-ekonomiczną pozycję architektury. Z tego powodu rozmyślanie o niej nie powinno unikać napięć dialektycznej sprzeczności pomiędzy autonomią a zależnością, podobnie też nie powinno fetyszyzować autonomii pola architektonicznego jako docelowej odpowiedzi dla nie.
Architektura nie może być autonomią, ale zarazem nie powinna być jej pozbawiona, bo takie zniesienie odbiera jej możliwość przeformowania szyków w potencjalnym zrywie dla lepszego, bardziej sprawiedliwego świata. Jednak najwięcej szkodzi tej autonomii nie świadomość zależności i uwikłania architektury, lecz ideologiczne jej deklarowanie w momencie, kiedy jej realnie nie ma.
Nazywanie rzeczy po imieniu jako pozbawione złudzeń opisywanie charakterów tego podporządkowania jest konieczne, by architektura w dialektycznym ruchu pomiędzy zależnością a autonomią mogła szukać dla siebie nowych praktyk i modeli produkcji. Nie powinno się redukować architektury do miasta i mechanizmów ekonomicznych, ale nie należy też łudzić się, że efektowna fotografia, która wycina kadrem budynek, zapewnia mu autonomię. Trzeba pamiętać, że każdy taki kadr ma za sobą świat, znacznie odbiegający od wyobrażenia, jakie tworzy, i że zazwyczaj maskuje się w ten sposób jakieś nieszczęście.
Promocja architektonicznego numeru pisma Recykling Idei ze wstępem Pawła Krzaczkowskiego.
Uczestnicy: Jarzy Łątka, Łukasz Wojciechowski.
Prowadzenie: Paweł Krzaczkowski.
Paweł Krzaczkowski – redaktor prowadzący numeru
Łukasz Wojciechowski – architekt, współzałożyciel z Martą Mnich VROA Architekci, prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, dolnośląski korespondent Architektury-murator, pisał do A10 New European Architecture, Architectural Design, Wonderland, A&B. Współautor Centrum Konferencyjnego przy Hali Stulecia we Wrocławiu i przebudowy bunkra przeciwlotniczego na Muzeum Współczesne Wrocław. Autora bloga niepokoje.wordpress.com poświęconego zagadnieniom współczesnej architektury i sztuki.
Jerzy Łątka – architekt, na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad papierem jako tworzywem architektonicznym i możliwościami zastosowania niedrogich rozwiązań w architekturze socjalnej i społecznej. Obecnie przebywa w Kioto gdzie na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Studiu prof. Shigeru Bana kontynuuje swoje badania nad architekturą papierową. Paweł Krzaczkowski – publicysta, literat, animator kultury, czasami librecista i kurator. Redaktor działu kultury Recyklingu Idei. Publikuje teksty poświęcone współczesnej audiokulturze, architekturze, zjawiskom z obszaru sztuk wizualnych i literaturze. Kończy prace nad książką poświęconą historii wysokości w architekturze i debiutanckim tomem poetyckim.
Cena architektury — dyskusja
26 lutego 2014 r., godz. 18.00
Muzeum Współczesne Wrocław