Od 28 marca w Galerii Obserwacja w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Michał Wasążnika pt. Nowy Świat w ramach której zostanie zaprezentowany cykl zdjęć dokumentujących czasy polskiej transformacji.
W 1990 roku mieszkający w Oslo fotograf Michał Wasążnik po raz pierwszy odwiedził Polskę po czterech latach emigracji. Powracał tu kilkakrotnie, aby stworzyć autorską panoramę polskiej transformacji gospodarczej. Dokumentując przemiany zachodzące w kraju we wczesnych latach 90., Wasążnik nie zachwyca się kapitalizmem i rezygnuje z efektownych, ikonicznych ujęć. Wchodzi głęboko w tkankę społeczną. Pół tysiąca kadrów jego autorstwa, ukazujących początki rodzimego kapitalizmu, to materiał na antyprzewodnik turystyczny. (…) Handel, polityka, konsumpcja, seks i bieda budują niewesoły obraz świata polskiej transformacji według Michała Wasążnika. Stan przejściowy między PRL-em a kapitalizmem ilustruje hasło ››Tego wyboru będziemy żałować‹‹, które zdaje się być klątwą rzuconą na państwo niekończących się wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych oraz społeczeństwo, od którego władza odwróciła się plecami
– pisze w tekście kuratorskim Robert Jarosz.
Michał Wasążnik – urodzony w 1956 r. w Warszawie, od lat 70. miał silne powiązania z radykalnym środowiskiem artystycznym w Polsce. Swoją karierę zaczynał, fotografując legendarne spektakle Tadeusza Kantora oraz muzyków na międzynarodowym festiwalu jazzowym Jazz Jambore w Warszawie. Kilka lat później zainteresował się polską sceną muzyki alternatywnej i był pierwszym fotografem dokumentującym od wewnątrz ruch punkowy w Polsce. Wspólnie z Robertem Jaroszem wydał w 2010 roku autorski album Generacja, prezentujący twórców, miejsca i wydarzenia, które fundowały tożsamość kultury alternatywnej w Polsce oraz dokumentujący warszawską scenę punk i reggae pierwszej połowy lat 80. w kontekście wydarzeń kulturowych i politycznych w Polsce oraz na świecie. Od końca lat 80. Michał Wasążnik mieszka i pracuje w Oslo.
Kurator: Robert Jarosz
Michał Wasążnik, Nowy Świat
Wernisaż: 28 marca 2014 roku, godz. 19.05
Wystawa potrwa do 4 maja 2014 roku
Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa