Zbliża się Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014. 12. edycja festiwalu zatytułowana Re:Search potrwa od 15 maja do 15 czerwca.
Kuratorem tegorocznej odsłony Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Aaron Schuman, niezależny badacz, artysta i wydawca. W skoncentrowanym na relacji fotografii i wiedzy Programie głównym festiwalu znalazły się wystawy uznanych twórców polskiej i światowej fotografii, w wielu przypadkach pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Kalendarz MFK2014 szczelnie wypełnią liczne warsztaty, spotkania czy projekcje filmów. Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych.
Tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie różni się od wcześniejszych. Program główny festiwalu stworzył zaproszony przez nas do współpracy zewnętrzny kurator – Aaron Schuman – i będzie to 9 wystaw niezwykłych artystów średniego pokolenia wybranych przez niego. 12. edycja MFK analizuje możliwości i ograniczenia poznania otaczającego nas świata poprzez fotografię. Zaprezentujemy projekty, które potwierdzają, że jest to możliwe, i takie, które sprytnie kwestionują przekonanie, że wszystko, co wygląda naukowo, musi być prawdziwe. W ramach Sekcji eksperymentalnej pokażemy oryginalny – zwłaszcza jak na festiwal fotograficzny – projekt zrealizowany z udziałem nieszablonowych twórców. Do tego Sekcja ShowOFF i liczne wydarzenia towarzyszące. Podczas tegorocznej wizyty w Krakowie warto przygotować się na wiele niezwykłych odkryć, zarówno wśród wystaw, jak i poza nimi.
– zdradza Agnieszka Olszewska, od grudnia 2013 roku pełniąca obowiązki dyrektora festiwalu.
Poszukiwanie wiedzy. Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2014 roku bada istotną i bliską relację fotografii i wiedzy. Analizuje różnego typu uwikłania fotografii w służbę wiedzy (lub niewiedzy), procesy poszukiwania faktów i znaczeń poprzez fotografię. 12. edycja to zarówno próba odkrywania ról przyjmowanych przez fotografię, jak i celebracja jej licznych walorów jako niezależnej formy badawczej, śledczej czy krytycznej o wielkim potencjale. Na Program główny festiwalu złoży się 9 wystaw, w tym prezentowana w Bunkrze Sztuki Sekcja eksperymentalna podejmująca próbę eksploracji potencjału fotografii jako medium wykraczającego poza zmysł wzroku.
Sekcja eksperymentalna – fotografia jako medium zmysłowe. Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. Po interaktywnej wystawie pokazywanej w Bunkrze Sztuki w 2012 roku, druga odsłona sekcji (2013) przybrała kształt drukowanego magazynu. W trzeciej odsłonie Sekcja eksperymentalna powraca do formuły wystawy, a na niej, między innymi, prace Igora Omuleckiego, Janka Simona, Łukasza Jastrubczaka, Józefa Robakowskiego, Stanisława Nitosławskiego, Jerzego Wrońskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marcela Kaczmarka, Dominika Lejmana czy Jiriego Siguta.
Na wystawie w Bunkrze Sztuki zaprezentowane zostaną prace eksplorujące naturę fotografii, często uważane za odległe od tej właściwej. Projekt Oddźwięki, przygotowywany w ramach Sekcji eksperymentalnej MFK2014, jest próbą zbadania potencjału fotografii jako medium zmysłowego, wykraczającego poza wzrok i angażującego inne sfery ludzkiej percepcji (dotyk, dźwięk, zapach, ciepło, doświadczenie przestrzeni)
– opowiada Jakub Woynarowski, kurator wystawy.
Sekcja ShowOFF. Ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności Sekcja ShowOFF jest skierowana do młodych polskich artystów stojących u progu kariery. Często jest to pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu.
Na tę część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się 8 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym rekordowej liczby aplikacji z zagranicy. Jury w składzie: Nicolas Grospierre, Gunia Nowik i Patrick Komorowski, Ewa Tatar, Agata Ubysz, poszukując nowych zjawisk we współczesnej fotografii, wybrało ośmiu Laureatów (lub zespołów twórczych). Są nimi w tym roku: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irenka Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.
Laureaci wspólnie z kuratorami pracują obecnie nad ostatecznym kształtem swoich wystaw oraz sposobem i miejscem prezentacji prac.
Wydarzenia towarzyszące: 9. Przegląd Portfolio, spotkania, warsztaty i dyskusje
Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2014 są integralną częścią Programu głównego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty i projekcje filmów oraz spotkania z artystami, także w ramach rozpoczętej w 2013 roku serii Spotkań mistrzowskich – niezwykłej okazji do poznania dorobku ciekawych twórców, dyskusji, wymiany doświadczeń, a być może nawet poznania tajników najwspanialszych sesji. W tegorocznym programie Wydarzeń towarzyszących tradycyjnie znajdzie się także – już po raz dziewiąty – Przegląd Portfolio, czyli niepowtarzalna okazją do spotkania i uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Rezultaty bywają spektakularne, z decyzjami o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej włącznie.
Kurator: Aaron Schuman
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014, Re:Search
Festiwal odbędzie się w dniach od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku