11 kwietnia w toruńskim CSW otwarta zostanie wystawa Arena – jeden z największych projektów wystawienniczych roku, z udziałem przeszło 40-osobowej grupy artystów z różnych zakątków świata (m.in. z Nigerii, Libanu, Egiptu, Izraela, Grecji i Norwegii), którzy opowiadają o niebezpiecznych związkach sztuki i polityki.

Punktem wyjścia projektu wystawienniczego Arena jest twórczość i artystyczna sylwetka Josepha Beuysa. Będąc personifikacją artysty-demiurga, nauczyciela, aktywisty, jak również pracownika socjalnego – w najszerszym tego słowa znaczeniu – Beuys stanowi istotny punkt odniesienia, jest postacią, której dziedzictwo wciąż ma duże znaczenie, gdy podnoszone są kwestie politycznego i społecznego zaangażowania sztuki. Tytuł wystawy nawiązuje do pracy Arena (gdzie bym dotarł, gdybym był inteligentny!), która stanowi punkt zwrotny w jego działalności jako artysty i aktywisty. Prezentowana ona będzie jako reedycja materiałów dokumentacyjnych, którą znana niemiecka artystka i fotograficzka Katharina Sieverding stworzyła specjalnie na potrzeby tej ekspozycji. Wychodząc od Areny Beuysa i jej nieodłącznego (nie)dokumentacyjnego i niejednoznacznego charakteru, wystawa będzie się rozwijać poprzez swój dyskursywny i zmienny format, przedstawiając twórczość współczesnych artystów, którzy odnoszą się do kwestii miejsca sztuki (artysty) na szerszym społecznym i politycznym forum.
Przyjmując formę wystawy w wystawie, w ramach przestrzeni zaprojektowanej specjalnie przez Uglycute, prezentowane będą cztery programy filmowe, których kuratorami są: Antonia Alampi (Włochy / Egipt), Jude Anogwih (Nigeria), Sergio Edelsztein (Izrael) i Katerina Gregos (Grecja / Belgia). Są one tematycznie powiązane z kwestią zaangażowania sztuki / poprzez sztukę oraz jej możliwościami radzenia sobie ze sprawami historii, pamięci, tożsamości, pojawiającymi się w momentach i miejscach, w których zderzają się ze sobą przekonania ideologiczne i religijne bądź interesy ekonomiczne i polityczne. Historia najnowsza naznaczona jest wieloma realnymi i symbolicznymi punktami kolizji, które – przywołując słowa Beuysa – zostawiają ranę w tkance ludzkości. Arena została powołana do tego, by badać, jak sztuka odnosi się do delikatnej społecznej materii współczesnego świata wraz z całą jego złożonością i sprzecznościami.
Towarzyszący wystawie program wykładów i projekcji filmowych powstał przy współpracy z Antonią Alampi, Jude’m Anogwih, Sergio Edelszteinem i Kateriną Gregos.
W ramach wernisażu organizatorzy zapraszają także na wykład Michal Rovner, izraelskiej artystki prezentującej na wystawie monumentalną pracę video, przygotowaną specjalnie dla toruńskiego CSW. Rovner od lat pracuje m.in. nad projektem w ramach wystawy stałej Zagłada w 27. bloku Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 11 kwietnia opowie o swoich realizacjach i o projekcie prezentowanym na wystawie Arena.
Artyści: Aderemi Adegbite, Manolis Anastasakos & Alexandros Vasmoulakis, Mirosław Bałka, Guy Ben-Ner, Joseph Beuys, Victor Ehikhamenor, Ninar Esber, Hans-Peter Feldmann, Edy Ferguson, Dor Guez, Chaja Hertog & Nir Nadler, Adelita Husni-Bey, Jannis Kounellis, Oliver Laric, Cristina Lucas, Maha Maamoun, Jumana Manna & Sille Storihle, Jasmina Metwaly, Gustav Metzger, Avi Mograbi, Anna Moreno, Ciprian Mureşan & Gianina Cărbunariu, Ima-Abasi Okon, Itamar Rose, Roee Rosen, Michal Rovner, Justyna Scheuring, Ruti Sela & Maayan Amir, Marinella Senatore, Katharina Sieverding, Łukasz Surowiec, Adrian Tranquilli, Zbyszko Trzeciakowski, Adejoke Tugbiyele, Mona Vatamanu & Florin Tudor, Andrzej Wasilewski, Wooloo, Zafos Xagoraris
Kuratorka: Dobrila Denegri
Kuratorzy programów filmowych: Antonia Alampi, Jude Anogwih, Sergio Edelsztein, Katerina Gregos
Arena
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 czerwca 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu