Pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator, w ramach którego od kwietnia do czerwca odbędą się trzy weekendy literackie.
Pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator, koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców. Wydarzenia skierowane są zarówno do osób już czytających i pasjonujących się literaturą, jak i potencjalnych czytelników. Hasło Czytelnik-Kreator odwołuje się do potencjału twórczego, tkwiącego w każdej osobie, a także podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Spory nacisk zostanie położony na rozwijanie umiejętności słowotwórczych i artystycznych poprzez serię działań edukacyjnych z wiodącym elementem programowym Laboratorium Słowa. Wymiernym rezultatem Miasta Słowa i akcji Czytelnik-Kreator jest zaangażowanie nowej grupy odbiorców w działania czytelnicze i informacyjne związane z Nagrodą Literacką Gdynia.
Program opiera się na organizacji trzech Weekendów Literackich, w ramach których odbędą się liczne warsztaty, akcje miejskie oraz spotkania z literatami. Wiodącym działaniem edukacyjnym jest stworzenie Laboratorium Słowa / Strefy Kreatora, czyli przestrzeni edukacyjnej w gdyńskim InfoBoxie, która ma pobudzać kreację pisarską, uczyć posługiwania się słowem, wzmacniając zainteresowanie literaturą.
We współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna powstaje Czytelnia Dworcowa, czyli projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym naprzeciwko kas powstanie czytelnia zaaranżowana przez młodych dizajnerów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy jak regały, lekkie parawany, lampy, przekształcając dużą, półokrągłą ławę w wygodną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulega radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.
Dzięki zaangażowaniu Teatru Gdynia Główna w wybranych autobusach ZKM Gdynia zostanie przeprowadzona akcja Słowo do Kontroli. We współpracy z TGG powstaje też akcja specjalna dedykowana Miastu Słowa – Chór Czytelników – happening angażujący czytelników w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie.
Organizatorzy zachęcają również do zapoznania się z akcją PKP Książka w podróży. Od 26 kwietnia w wybranych gdyńskich księgarniach pojawią się specjalne zaprojektowane regały Nagrody Literackiej Gdynia, które wyeksponują książki nominowanych i laureatów. Regały staną w księgarniach: Vademecum (ul. Świętojańska 5–7), Chimera (Centrum Gemini, ul. Jerzego Waszyngtona 21) oraz w dwóch księgarniach Gdańskiego Domu Książki (Róża Wiatrów, ul. Starowiejska 35 oraz Gdynia-Grabówek, ul. Stefana Okrzei 7/9).
Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator
Weekendy Literackie: 26 i 27 kwietnia / 24 i 25 maja / 28 i 29 czerwca 2014
Gdynia