2 maja Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na warsztaty, koncerty, wykłady i pokazy odbywające się w ramach akcji Patent na majówkę. Zapisy na warsztaty potrwają do 30 kwietnia.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych na 2 maja w Centrum Nauki Eksperyment znajdą się między innymi warsztaty budowy instrumentów łączące ekscytującą zabawę z umysłową gimnastyką i poszerzaniem wrażliwości na otaczające nas dźwięki. Poprowadzą je muzycy z zespołu Małe Instrumenty. Każdy może zbudować swój, jedyny i niepowtarzalny instrument. Liczba miejsc na bezpłatne warsztaty jest ograniczona. Wyjątkowych artystów-eksperymentatorów z grupy Małe Instrumenty będzie można podziwiać również podczas wieczornego koncertu.
Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować sił w montażu i profesjonalnej rejestracji dźwięku. Miłośnicy technologii i, być może, przyszli genialni konstruktorzy również znajdą coś dla siebie. Będzie nauka podstaw mechaniki i elektroniki, która nigdy nie była prostsza niż z pomocą unikalnego systemu do konstruowania robotów – Lo Fi Robot. Ale i artystyczne dusze będą się świetnie bawiły podczas warsztatów projektowania unikalnych wpinek.
Nie zabraknie pokazów naukowych i eksperymentów z zakresu astronomii, fizyki, chemii, biologii, prezentowanych m.in. na przykładach z kuchni molekularnej. Odbędą się również projekcje filmów, wykłady i gra miejska. Wszystko to poświęcone wybitnym postaciom polskiej nauki, żyjącym i tworzącym za granicą – noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, pioniera kinematografii – Kazimierza Prószyńskiego, prekursora współczesnej elektroniki – Jana Czochralskiego, genetyka – Piotra Słonimskiego, wynalazcę magnetofonu – Stefana Kudelskiego i sławnego astronoma – Aleksandra Wolszczana.
Program:
- godz. 11.00–13.00 Warsztaty Małe Instrumenty (obowiązują zapisy)
- godz. 12.00–18.00 Warsztaty Lo Fi Robot – Co nagra Nagra? oraz Piny i kpiny
- godz. 15.00–17.00 Gra miejska
- godz. 19.00 Koncert Małe Instrumenty
Wykłady:
- godz. 13.00 Maria Skłodowska-Curie – genialna noblistka dr Katarzyna Wawrzynkowska
- godz. 14.30 Piotr Słonimski – mikroświat genetyki dr hab. Joanna Jakóbkiewicz-Banecka
- godz. 16.00 Profesor Jan Czochralski – praojciec światowej elektroniki prof. dr hab. Anna Pajączkowska
- godz. 17.30 Kazimierz Prószyński i Stefan Kudelski – pionierzy kinematografii Piotr Kulesza
- godz. 20.15 Aleksander Wolszczan – odkrycia nie z tej ziemi Przemysław Rudź, prezentacja połączona z obserwacją nieba
Pokazy:
- godz. 12.00–17.00 Pokazy Centrum Nauki EXPERYMENT
- godz. 12.00–18.00 Pokazy kuchni molekularnej
- godz. 21.00 Nocna obserwacja nieba
Pokazy dokumentów biograficznych:
- godz. 12.00, 14.00, 16.00 Film Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie
- godz. 13.00, 15.00, 17.00 Film Wielki powrót o prof. Janie Czochralskim
Patent na majówkę
2 maja 2014 roku
Muzeum Emigracji w Gdyni