4 maja od godziny 10.30 do 14.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie potrwają obchody japońskiego Dnia Dziecka.
Kodomo no hi − Dzień Dziecka ma w Japonii długą tradycję. Z tej okazji rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia-tatę magoi, mamę − higoi oraz małe karpie, przy czym liczba ich uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Co roku można oglądać takie karpie przed Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Według starojapońskiej religii shinto nowonarodzonemu dziecku należy zapewnić opiekę bogów. Przywoływano więc ich za pomocą bambusowego patyczka umieszczanego przed domem. Z biegiem czasu rodzice chcąc zwrócić na swoje dziecko uwagę i zapewnić mu pomyślność ustawiano nie patyczki, lecz gigantyczne maszty dochodzące nawet do 20 metrów długości. Potem wieszano na nich kolorowe tkaniny, które szybko zmieniły się w karpie.
Historia karpi jest równie długa jak historia bambusowych masztów. Wierzono, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki Huanh He, zmieniają się w smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą. Dlatego rodzice wieszając karpie składali równocześnie życzenia pomyślności swoim dzieciom. Tak jak karpie, pragnęli, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori.
Kodomo no hi − Dzień Dziecka w Japonii
4 maja 2014 roku, od godziny 10.30 do 14.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków