Od 21 maja w Galerii Nizio Interior w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Borysa Makarego.
Eksperymentalny projekt They were sprowadza się w swojej formie do man-rayowskiego obrazowania rzeczywistości za pomocą negatywów, na których autor ręcznie malował znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci przedstawionej na zdjęciu. Punktem wyjścia była numerologia, ukryte symbole, które miały coś powiedzieć o danej osobie, unikając dosłowności. They were – cztery fotografie z której każda opowiada historię innej kobiety. Te graficzne obrazy, ręcznie malowane przez autora intrygują i zatrzymują odbiorcę, skłaniając go do analizy złożonych wzorów osobowości. Borys Makary pozostawia widzowi liczne niedomówienia oraz swobodę w odczytaniu znaczeń swoich prac.
Seria Connection to projekt prezentujący centralne fotografie kobiety, której subtelna cielesność zostaje zestawiona z surowym obrazem natury. W zdjęciach widać silne nawiązanie do tradycji romantyzmu, w tym do malarstwa Caspara Davida Friedricha, z jednoczesnym jego zanegowaniem, ponieważ fotografowana przez Makarego kobieta jest naga. Centralna postać na zdjęciach jest w pewnym wymiarze antyromantyczna. Jak mówi autor: Bardzo interesuje mnie relacja człowieka z naturą. W tym projekcie pokazuję ten związek, jednocześnie określając w pewien sposób kobietę.
Seria Forms to interpretacja a zarazem dokumentacja prac Haliny Mrożek Sculpt Couture gdzie prosta, ascetyczna estetyka podkreślona zostaje przez geometrię form, wydobytych za pomocą umiejętnego operowania światłem. Ascetyczne fotografie to nie tylko ciekawa prezentacja prac Mrożek, ale kolejna próba zobrazowania zagadkowości kobiecej natury, pozostawiająca wiele niedopowiedzeń.
Borys Makary – magister sztuki, absolwent Katedry Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotografii mody uczył się od Milesa Aldridga oraz w Nowym Jorku w International Center of Photography. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena znanego ze współpracy z magazynem New York Times oraz Vogue.
Po zakończeniu studiów rozwija zakres swoich zainteresowań. Kontynuując przygodę z fotografią mody, idzie w kierunku fotografii konceptualnej, kreacyjnej, będącej komentarzem do otaczającej rzeczywistości. Na pierwszym planie jego projektów przejawia się zainteresowanie naturą człowieka, przede wszystkim zmiennością i cielesnością kobiet. W swoich pracach stara się uchwycić i zdefiniować, czym jest kobiecość i sensualność. Nieustannie poszukuje ciekawych i nowatorskich metod obrazowania, stara się by były one nie tylko zróżnicowane i konceptualne, ale również by za ich pośrednictwem obnażyła się przed odbiorcą zagadkowa natura człowieka.
Borys Makary
Wernisaż: 21 maja 2014 roku, godz. 19.00
ul. Inżynierska 3/4
Galeria Nizio Interior
ul. Inżynierska 3/4
Warszawa