25 maja w Gliwicach odbędzie się specjalny Krakowski Salon Poezji poświęcony Gliwicom Tadeusza Różewicza. W programie wiersze i fragmenty opowiadań poety oraz fragmenty filmu Marii Dębicz i Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego Gliwickie lata Tadeusza Różewicza.
Wystąpi Wojciech Pszoniak. Gospodarzem Salonu będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski.
24 kwietnia 2014 roku zmarł we Wrocławiu jeden z najwybitniejszych poetów europejskich – Tadeusz Różewicz, nazywany noblistą bez Nobla. Przez ponad 20 lat był związany z Gliwicami. Od 1946 roku odwiedzał tu swoją ukochaną Wiesławę Kozłowską, z którą wziął ślub w Gliwicach w 1949 roku i mieszkał w kamienicy przy ulicy Zygmunta Starego 28 do 1968 roku. Potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie jego syn Kamil zaczął studiować historię na UW.
W czasie gliwickich lat powstały znakomite zbiory poezji: Wiersze i obrazy, Równina, Poemat otwarty, Nic w płaszczu Prospera, Spotkanie z księciem; dramaty: Kartoteka, Grupa Laokoona, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Śmieszny staruszek, Wyszedł z domu, Przyrost naturalny, Stara kobieta wysiaduje; opowiadania: Wycieczka do Muzeum, Próba rekonstrukcji, Nowa szkoła filozoficzna, Śmierć w starych dekoracjach…
W 1995 roku Rada Miejska w Gliwicach przyznała mu tytuł pierwszego w powojennej historii miasta Honorowego Obywatela Gliwic.
W 2009 roku w budynku Sceny Bajka-Kina Amok (w ramach festiwalu Camera Silesia) odbyła się premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego Gliwickie lata Tadeusza Różewicza, wyprodukowanego dla TVP przez Gliwicki Teatr Muzyczny, a sfinansowanego przez samorząd Gliwic. Oprócz poety, jego żony Wiesławy, syna Kamila i bratanka Pawła, w nagraniach udział wzięli m.in.: Wojciech Pszoniak, Jan Peszek, Jerzy Trela, Andrzej Wajda, Piotr Lachmann, Adam Zagajewski. Film był wielokrotnie emitowany w TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Polonia, a także prezentowany na festiwalach w Polsce i pokazach specjalnych w Niemczech, Austrii i Kanadzie.
Wojciech Pszoniak wiele zawdzięcza Tadeuszowi Różewiczowi, którego nazywa swoim ojcem duchowym. Kiedy mieszkał w Gliwicach, spotykał się z poetą, dawał mu do czytania własne wiersze i prosił o wsparcie pomysłów artystycznych Studenckiego Teatru Poezji STEP, działającego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W STEP-ie odbyły się prapremiery sztuk Różewicza Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja oraz Spaghetti i miecz.
Bilety wstępu: 5 zł.
Specjalny Krakowski Salon Poezji
Gliwice Różewicza
25 maja 2014 roku, godz. 12.00
Scena Bajka-Kino Amok w Gliwicach