18 czerwca nakładem wydawnictwa Muza SA ukaże się powieść Tasha Awa zatytułowana Pięć okien z widokiem na Szanghaj.
Czy współczesne Chiny to miejsce, gdzie spełniają się sny o bogactwie i prestiżu? A może raczej kraj pozorów skrywających brutalne reguły systemu? W nominowanej do Nagrody Bookera powieści Tash Aw maluje panoramę Szanghaju i jego mieszkańców – ludzi zagubionych, ale pełnych determinacji, by osiągnąć swój cel. Inspirująca historia o miliardach juanów, milionach przechodniów i jedynym w swoim rodzaju projekcie, który odmieni życie mieszkańców metropolii.
Sceną dla marzeń i nadziei bohaterów jest Szanghaj, miasto uderzających kontrastów, w którym chłodna nowoczesność styka się z zaduchem robotniczych dzielnic, luksus niepostrzeżenie przechodzi w tandetę, a wielomilionowy tłum na ulicach jest zbiorem jednostek wyjątkowych i typowych jednocześnie. Phoebe przyjechała do Szanghaju, wierząc, że uda jej się odmienić los i raz na zawsze zapomnieć o biedzie malezyjskiej wsi. Nic dziwnego, że zrobi wszystko, aby jej poświęcenie nie poszło na marne. Gary, gwiazda pop i bożyszcze nastolatek, obserwuje miasto z hotelowego apartamentu, w którym chroni się przed natarczywością mediów, ale także przed własną niemocą. Tymczasem Walter, miliarder i wizjoner, snuje dalekosiężne plany, które raz na zawsze odmienić mają codzienność mieszkańców Szanghaju.
Pięć okien z widokiem na Szanghaj to wielobarwna opowieść o złudnych nadziejach, przegapionych szansach, niespodziewanych sukcesach i zrealizowanych celach. Tash Aw kreśli wyrazisty portret współczesnych Chin, których mieszkańcy szukają swojej tożsamości gdzieś pomiędzy zniewalającym umysły systemem a brutalną wolnością zachodniego kapitalizmu.
Walka o własne szczęście i prawo do indywidualizmu w świecie miliarda kopii i podróbek tylko pozornie skazana jest na niepowodzenie. Jeżeli da się żyć bez narzuconego oporu, jeżeli da się samemu stworzyć własny opór, to nieprawdą jest, że w człowieku nie ma nic – ten cytat ze Zniewolonego umysłu Czesława Miłosza, wybrany przez autora na motto powieści, można potraktować jako przesłanie dla mieszkańców Szanghaju. Bohaterowie odkrywają, że kluczem do pozyskania upragnionego szacunku otoczenia, nie jest upodobnienie się do niego, ale znalezienie w sobie siły sprzeciwu. Szanghaj jest dla nich miejscem drugiej szansy, której za żadną cenę nie można zmarnować.
Tash Aw urodził się w Tajpej w Chińskiej Republice Ludowej, dorastał w Malezji. Studia odbył w Wielkiej Brytanii, obecnie mieszka w Londynie. Jest autorem Faktorii jedwabiu (Muza 2007) nagrodzonej Commonwealth Book Prize, Whitbread Award za najlepszy debiut powieściowy. Napisał także Map of the Invisible World. Wyróżniono go również między innymi nagrodą O. Henry’ego i pierwszym stypendium literackim M On The Bund w Szanghaju. Jego Pięć okien z widokiem na Szanghaj otrzymało nominację do Nagrody Bookera w 2013 roku.
Tash Aw Pięć okien z widokiem na Szanghaj
Premiera: 18 czerwca 2014 roku
Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo: Muza SA