Od 25 czerwca w Fundacji Archeologia Fotografii będzie można oglądać wystawę pt. Warszawa nieoczywista: Wojciech Zamecznik.
Wojciech Zamecznik nigdy nie dokumentował Warszawy według ściśle określonych założeń. Interesowały go raczej motywy, atmosfera, miejskość, sytuacje uliczne czy w końcu przypadkowi ludzie. Miał ulubione tematy, nad którymi pracował szczególnie intensywnie: mury kamienic, uliczne plakaty, widoki z okna swojego mieszkania na Narbutta. W wybranych ujęciach próbował różnego kadrowania i naświetlania a niektóre elementy wykorzystywał później w pracach graficznych. Choć Warszawa na fotografiach Zamecznika pokazana jest w tle, od podwórka i poprzez ślepe ściany mokotowskich kamienic, jego wciągające zdjęcia bezbłędnie oddają nastrój miasta lat 60. Wystawa jest drugą prezentacją z serii Warszawa Nieoczywista. Cykl ten, poświęcony powojennej fotografii architektury, przybliży tematykę warszawską w dorobku trzech twórców, których archiwa opracowuje fundacja: Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej i Wojciecha Zamecznika.
Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek
Digitalizacja archiwum Wojciecha Zamecznika współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warszawa nieoczywista: Wojciech Zamecznik
Wernisaż: 24 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 lipca 2014 roku
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13
Warszawa