Projekt budynku kooperatywy, wznoszonego systemem gospodarczym przez cztery zaprzyjaźnione rodziny, wpisuje się w ideę społecznej integracji, propagowanej przez wrocławską pracownię KMA: Anna Misiura i Łukasz Kabarowski postanowili na kilku płaszczyznach przeciwdziałać anonimowości, panującej na współczesnych osiedlach i zaproponowali rozwiązania architektoniczne w różnej skali, zależne od lokalizacji i potrzeb (od XL do S).
Do najbardziej spektakularnych należy projekt trzonowca (XL), czyli nawiązującego do wzorców wrocławskiej architektury lat 60. wysokiego budynku z wolnym parterem. Kolejnym projektem jest budynek wielorodzinny zaprojektowany z myślą o komforcie osób o ograniczonej sprawności ruchowej, stanowiący odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa. Pozostałe dwa projekty to właśnie kooperatywa i dom jednorodzinny: są bardziej kameralne i mogą być finansowane z prywatnych środków, bez angażowania dewelopera.
Te zróżnicowane koncepcje powstały pierwotnie dla wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki, jednak są na tyle uniwersalne, że można je zrealizować w innej lokalizacji – wszędzie tam, gdzie ważna jest energooszczędność, zrównoważony rozwój oraz komfort użytkowania.
Szczególnie interesującą propozycją jest właśnie kooperatywa: to willa miejska, która stanowi alternatywę dla wolno stojących domów jednorodzinnych, zapewnia te same walory użytkowe i równocześnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia budowanie mikrospołeczności.
Kooperatywa to kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami (każde o powierzchni 123 m²), z garażami, dwoma lokalami usługowymi na parterze i ze wspólnym ogrodem. Całość przeznaczona jest do realizacji systemem gospodarczym, bez udziału dewelopera – a czynsze z lokali usługowo-handlowych pozwolą pokryć raty kredytu lub w całości pokryć koszty eksploatacji.
Kooperatywa umożliwia również elastyczne kształtowanie wnętrz mieszkań, w zależności od potrzeb mieszkańców: architekci zaproponowali jeden gotowy wzór, który można modyfikować według potrzeb. Prosta bryła na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem, została zdynamizowana podcięciami i skosami, podkreślonymi pasami tynku i szkła. Ukośne ściany, wraz z zewnętrznymi roletami, chronią wnętrza mieszkań przed nadmiarem słońca, a duże, balkonowe okna pozwalają powiększyć przestrzeń salonów o powierzchnię tarasów. Stonowane kolory i materiały elewacyjne wynikają z kameralnego charakteru budynku i z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi oraz spokojnej pracy, w której jest miejsce zarówno na prywatność, jak i na ożywione, sąsiedzkie interakcje.
Dla tego unikatowego przedsięwzięcia powstał w biurze KMA kompletny projekt koncepcyjny razem ze specyfikacją techniczną – potencjalny inwestor może więc nie tylko zapoznać się z koncepcją architektoniczną, ale również otrzymać profesjonalny pakiet informacji, dzięki któremu będzie wiedział, jaki jest koszt inwestycji, jakie materiały należy wykorzystać itd. Kosztorys przygotowała zewnętrzna firma (Biuro wycen i kosztorysów KTM), przez co jest on maksymalnie obiektywny i rzetelny, natomiast specyfikację techniczną oparto na doświadczeniach budowlanych z licznych inwestycji mieszkaniowych, nadzorowanych przez KMA. Wszystkie zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne (np. izolacja termiczna i akustyczna) sprzyjają realizacji budynku ekologicznego i nisko energetycznego (35-40 kWh na m² w ciągu roku), co ma zasadnicze znaczenie dla eksploatacji i obniżenia wydatków na utrzymanie budynku.
Szacunkowy koszt realizacji kooperatywy to 2 miliony 650 tysięcy złotych (z uwzględnieniem zagospodarowania terenu), czyli w przeliczeniu metr kwadratowy mieszkania będzie kosztował 5,300 zł brutto. Oznacza to, że czynsz w wysokości 50 zł netto / m² lokali usługowych w parterze może w całości pokryć koszty spłaty rat kredytu złotówkowego o okresie spłaty 30 lat i RRSO 4,5%. Być może cena na pierwszy rzut oka wydaje się dość wysoka, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że dotyczy ona obiektu nisko energetycznego, czyli bardzo taniego w eksploatacji oraz zawiera gratis niezależny garaż dla każdego mieszkania, dostęp do własnego wydzielonego ogrodu, duże tarasy oraz udział we własności dwóch lokali usługowych (o łącznej powierzchni użytkowej 239 m²). I to wszystko w rynkowej cenie mieszkania w przeciętnej inwestycji!
Szczegółowy kosztorys oraz specyfikacja dla kooperatywy znajdują się biurze KMA przy ul. Hubskiej 44 D3 we Wrocławiu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym przedsięwzięciem.
Projekt Anny Misiury i Łukasza Kabarowskiego to narzędzie, pomoc i wskazówka dla wszystkich, którzy pragną być niezależni i samowystarczalni, którzy doceniają rolę wspólnoty, umieją zorganizować zgrany zespół i chcą razem tworzyć nową, własną przestrzeń. Przestrzeń, która dzięki bliskości i zaufaniu stanie się prawdziwym, gościnnym domem.
KOOPERATYWA – projekt budynku wielorodzinnego
Projekt: KMA Kabarowski Misiura Architekci
Wizualizacje: OMI Media Production
Kosztorys: Biuro wycen i kosztorysów KTM
Projekt: 2013-2014