Pejzaże metropolii śmierci – wspomnienia historyka Otto Dov Kulki z czasów dzieciństwa w Auschwitz – ukażą się 3 września nakładem Wydawnictwa Czarne.
Wybitny historyk Otto Dov Kulka został jako dziecko wysłany najpierw do theresińskiego getta, a potem do Auschwitz. Jako jeden z ocalonych poświęcił całe życie na badanie nazizmu i Holokaustu. I chociaż czynił to z naukowym dystansem i obiektywizmem, zawsze wpływ na jego pracę miała osobista historia. Pejzaże metropolii śmierci to jedno z najwymowniejszych świadectw Zagłady – przejmujące wspomnienia z czasów dzieciństwa w Auschwitz.
Otto Dov Kulka zaprasza nas do miejsca, w którym obowiązuje niezmienne, bezosobowe prawo wielkiej śmierci – można mieć co do tego absolutną pewność. Istnieje tu także prywatna, mała śmierć, której czasem udaje się uniknąć. Pejzaże metropolii śmierci to oszałamiająca, niezwykła, zaskakująca książka. Książka, która nie daje spokoju. Trudno uwolnić się od podziwu, zachwytu, od poczucia bycia pochłoniętym przez obrazy, sceny, przez rytm opowieści. Nie sposób otrząsnąć się z wrażenia wywołanego lekturą. Otto Dov Kulka dopuszcza nas do swojej intymnej sfery milczenia, do własnych przemyśleń na temat pejzaży Oświęcimia – tej metropolii śmierci. Przemyśleń – na tle bogatej literatury obozowej – nowych, wyjątkowych, niepowtarzalnych.
Barbara Engelking
Otto Dov Kulka Pejzaże metropolii śmierci
Premiera: 3 września 2014 roku
Wydawnictwo Czarne