23 września o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Czytanie Pomorza. Biblioteka, podczas którego o swoim księgozbiorze i miłości do książek opowie Stefan Chwin. Zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Zapraszamy na inaugurację cyklu spotkań z pomorskimi literatami, poświęconych ich prywatnym bibliotekom. Pisarze opowiedzą m. in. o swoim stosunku do idei gromadzenia książek, logice tworzenia zbiorów oraz o ich najcenniejszych pozycjach. Każdej rozmowie towarzyszyć będzie pokaz wybranego przez gościa filmu, poprzedzony prelekcją na temat jego związków – oczywistych i nieoczywistych – z literaturą.
Spotkanie 1:
- Moja biblioteka: Stefan Chwin
- Prowadzenie: Krystyna Chwin
- Projekcja Kino/Literatura
- Film-niespodzianka: Co do czytania można znaleźć na tylnym siedzeniu nowojorskiej taksówki?
- Prelekcja: Stefan Chwin
Książki w naszym mieszkaniu zajmują wszystkie pokoje, łącznie z kuchnią. Nawarstwiały się całymi latami, są więc obrazem naszego dojrzewania i rozwoju. Znajdują się wśród nich nawet takie, które w czasach dzieciństwa wygrzebałem w podziemiach mojego domu rodzinnego ze zwałów książek i druków poniemieckich. Osobne miejsce zajmują książki czarne: niebezpieczne, podstępne i wrogie. Na przykład parę półek dzieł i rozpraw o samobójstwie, które zbierałem w wielu księgarniach świata oraz Mein Kampf i książki o Hitlerze. Jasnym światłem świecą książki z autografami i dedykacjami wielkich pisarzy, przede wszystkim Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego. A także stare mapy Gdańska, Europy i świata, atlasy geograficzne, zbiory fotografii, dokumentów i listów, bez których nie wyobrażam sobie żadnej prawdziwej rodzinnej biblioteki. Jako jej część traktuję także moją kolekcję minerałów, skamielin i muszli, którą można czytać z równą uwagą jak książki o mrocznych tajemnicach Ziemi – tak na temat swojego osobistego księgozbioru wypowiadał się Stefan Chwin.
Czytanie Pomorza. Biblioteka
Spotkanie nr 1: Stefan Chwin
23 września 2014 roku, godz. 18.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/35
Gdańsk