W ostatnich dniach października nakładem WBPiCAK w Poznaniu ukazały się Wiersze wybrane, których autorem jest Stanisław Czycz. Wydanie to zawiera także takie utwory, jak Arw oraz Słowa do napisu na zegarze słonecznym V.
Być może atrakcyjność dzieła Czycza bierze się stąd, że podstawy jego poezji są zarówno cielesne, jak i techniczne. Największym sekretem tej poezji jest fakt, że nie tylko nie potrafimy powiedzieć, gdzie w jej ramach przebiegają granice między tym, co literackie, i tym, co techniczne, sztuką i życiem, ekspresją a symptomem, kompulsywnym a innowacyjnym powtórzeniem etc., ale przede wszystkim nie potrafimy powiedzieć, które z aspektów twórczości Czycza są nowatorskie i awangardowe, a które tradycyjne, choć zdajemy sobie sprawę, że jego tradycyjność jest zdecydowanie bardziej eksperymentatorska, niż można by sądzić – tak o twórczości Stanisława Czycza napisała Anna Kałuża, krytyk literacki.
Wiersz wybrane Stanisława Czycza to już 63. tom serii Biblioteka Poezji Współczesnej WBPiCAK w Poznaniu.
Stanisław Czycz (1929–1996) – poeta i prozaik. Uważany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku, m.in. ze względu na skomplikowane rozwiązania typograficzne, a także na koncepcję twórczości polifonicznej i symultanicznej. Należał do pokolenia „Współczesności”. Debiutował w 1955 r. na łamach „Życia Literackiego” w słynnej Prapremierze Pięciu Poetów. Wydał dwa tomy poetyckie: Tła (1957) i Berenais (1960), oraz osiem tomów prozatorskich: Ajol (1967), And (1967), Nim zajdzie księżyc (1968), Pawana (1977), Nie wiem, co ci powiedzieć (1983), Nie wierz nikomu (1987), Ajol i Laor (1996), Arw (2007). W 1979 r. ukazał się Wybór wierszy.
Stanisław Czycz
Wiersze wybrane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu