Goethe-Institut w Krakowie zaprasza na spotkania literackie w ramach cyklu Oblicza Literatury. 2 marca odbędzie się wieczór autorski Sabriny Janesch, a 5 marca wieczór o Janoschu i promocja książki Angeli Bajorek Heretyk z familoka.
2 marca, godz. 18.30 | Wieczór autorski Sabriny Janesch
Sabrina Janesch jest laureatką m.in. nagrody imienia Mary Cassens dla najlepszego niemieckojęzycznego debiutu literackiego za powieść Katzenberge. To opowieść o młodej bohaterce, którą pragnienie poznania niemiecko-polskich korzeni własnej rodziny zaprowadzi z Dolnego Śląska aż do małej wsi na Ukrainie i stanie się dla niej fascynującą podróżą w przeszłość.
Sabrina Janesch urodziła się w 1985 roku w Gifhorn, studiowała kreatywne pisanie oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie w Hildesheim i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2009 roku otrzymała stypendium rezydencyjne Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej i jako pisarka miejska spędziła w Gdańsku pięć miesięcy. Autorka jest laureatką m.in. nagrody imienia Mary Cassens dla najlepszego niemieckojęzycznego debiutu literackiego, nagrody imienia Nicolasa Borna przyznawanej przez rząd Dolnej Saksonii oraz nagrody im. Anny Seghers. W 2012 roku ukazała się kolejna książka Sabriny Janesch zatytułowana Ambra, będąca gdańską sagą niemiecko-polskiej rodziny. W ubiegłym roku autorka opublikowała Tango dla psa (Tango für einen Hund) – powieść drogi rozgrywającą się na tle Pustaci Lüneburskiej. Sabrina Janesch mieszka w Münster.
Prowadzenie: dr Paweł Zarychta
Spotkania autorskie z Sabriną Janesch odbędą się również w Sosnowcu (4 marca), Opolu (4 marca), Wrocławiu (5 marca).
5 marca, godz. 18.30 | Promocja książki Angeli Bajorek Heretyk z familoka (Wydawnictwo Znak)
Podczas wieczoru literackiego o Janoschu – autorze, ilustratorze, mędrcu i heretyku, bluźniercy i człowieku bożym – opowiedzą Angela Bajorek i Jerzy Illg. Spotkanie poprowadzi Olga Drenda.
Podczas spotkania, połączonego ze świętowaniem osiemdziesiątych czwartych urodzin Janoscha, będzie można zobaczyć kilka jego osobistych rzeczy, np. słynny, słomkowy kapelusz, wielojęzyczne wydania jego bajek miedzy innymi po hebrajsku, japońsku, chorwacku, francusku, słowacku, kupić biografię i bajki Janoscha oraz spróbować urodzinowego tygryskowego tortu.
Janosch urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza, podobno porzucił szkołę, a jego dziadek i ojciec wspierali wątły budżet rodziny pędzeniem bimbru. Pracował w zakładzie ślusarskim, przędzalni, a potem zaczął – choć bez powodzenia – studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Włócząc się między klubami jazzowymi Paryża i Monachium, przypadkiem zaczął pisać książki, które z czasem osiągnęły milionowe nakłady i przetłumaczono je na ponad trzydzieści języków. Dziś znany jest jako pisarz, rysownik i heretyk, który osiadł na Teneryfie. Rzadko rozmawia z dziennikarzami, w środowisku których znany jest z ironii i prowokacji podczas wywiadów prasowych i reportaży filmowych. Czasem mówi się, że większość tego, co o Janoschu wiadomo, można włożyć między bajki. Pisarz zaufał jednak Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem pierwszej polskiej biografii zatytułowanej Heretyk z familoka, która właśnie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak.
Oblicza literatury
2 i 5 marca 2015 roku, godz. 18.30
Goethe-Institut w Krakowie
1 komentarz
Niestety nie mogłam być na tym spotkaniu, nie mam też szansy uczestniczyć w uroczystych obchodach urodzin Janoscha w Zabrzu, ale całym sercem jestem po stronie tych wszystkich działań! Ten wybitny autor zasługuje na rozgłos, a dzięki Angeli Bajorek i świetnej biografii jej autorstwa coraz więcej osób ma szansę poznać tego wspaniałego pisarza.