Wystawa w Galerii Entropia łączy prace Kojiego Kamojiego i Krystiana Trutha Czaplickiego – dwóch artystów należących do różnych pokoleń i odmiennych artystycznych tradycji. Wystawa nie ma określonego tytułu, bo jej tematem jest relacja, która zaistnieje dopiero w swoim „tu i teraz”, kiedy rzeczy pozornie osobne zbliżą się ku sobie i stworzą efemeryczną całość.

Koji Kamoji (ur. 1935 w Tokio) – jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Pochodzi z Japonii, od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce, w Warszawie. Studiował w Musashino Art University w Tokio u profesorów Saburo Aso i Takeo Yamaguchi (dyplom uzyskał w 1958) oraz w ASP w Warszawie (w pracowni Artura Nachta-Samborskiego, dyplom w 1966). Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida w 1975. Autor i współautor licznych wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii Foksal w Warszawie, MSW MOCAK w Krakowie, Galerii Starmach w Krakowie, Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen w Magdeburg, Museum of Contemporary Art w Los Angeles. Najczęściej pokazywał swoje prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje od roku 1967, prawie od samego początku jej istnienia. Wystawiał prace także wspólnie z artystami, którzy współtworzyli tę galerię: Edwardem Krasińskim, Henrykiem Stażewskim, Włodzimierzem Borowskim. Jest malarzem, twórcą obiektów i instalacji, uprawia także performance. Instalację i obraz pojmuje jako „kształty skupienia”. W instalacji najważniejsze jest dla niego stworzenie odczuwalnej, nieobojętnej przestrzeni. Jego realizacje – lapidarne i oszczędne formalnie – przywodzą na myśl haiku, nie ograniczają jednak swego aspektu duchowego do kultury dalekowschodniej. Dla Kamojiego duchowość jest jedna, wspólna wszystkim kulturom. Rozumie ją jako skupienie, wsłuchanie się i bezpośredniość wzajemnych relacji.
Krystian Truth Czaplicki (ur. 1984 we Wrocławiu) – absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzący rzeźby i instalacje, które określa jako „interwencje rzeźbiarskie”. Centrum jego zainteresowań stanowi obiekt – jego znaczenie i sposób, w jaki się do niego zbliżamy zarówno fizycznie, jak emocjonalnie. Artysta przekształca bliskie nam formy codzienności, zacierając granicę między realizmem i abstrakcją, interwencją site specific i osobistą rzeźbą, komizmem i powagą, lakoniczną wypowiedzią i niejednoznacznością. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely’ego w Budapeszcie, Zachętą Narodową Galerią Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Wrocławia, Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy, New Delhi.
Koji Kamoji – Krystian Truth Czaplicki
Kurator: Alicja Jodko
Od 10 do 31 lipca 2015 roku
Otwarcie wystawy: 10 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Entropia we Wrocławiu