Współczesny świat coraz bardziej ulega dyktaturze komunikatu. My sami też – nie ma co ukrywać – ulegamy urokowi „bycia na bieżąco”. Nieustannie trzymamy rękę na symbolicznym pulsie, czyli smartfonie, i wpadamy w panikę, gdy niespodziewanie zaniknie dostęp do internetu. Potrzebujemy bodźców niczym powietrza. Nieważne, czy będą nas zachwycać czy drażnić, byle tylko nie ogarnęła nas pustka.
Czy rzeczywiście więcej znaczy lepiej i czy wszyscy czujemy się dobrze w cywilizacji przesytu? Wystawa pod wielce znaczącym tytułem Mniej uzmysławia, że istnieją też mniej popularne i nie tak bardzo widoczne nurty komunikacyjne i percepcyjne. Możemy na niej zobaczyć prace absolwentów prowadzonej przez profesor Agatę Pankiewicz Pracowni Fotografii I na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Ich autorzy – wbrew obiegowym ocenom pokolenia, które reprezentują – posługują się konsekwentnym minimalizmem, chociaż robią to na różne sposoby.
Trudno powiedzieć, czy wyciszona i swoiście delikatna metoda wyrazu – zastosowana przez autorów prac – jest świadomą strategią czy
raczej intuicyjną reakcją na otaczającą rzeczywistość przesytu. Niewątpliwie daje jednak możliwość ożywczego wyrwania się z reżimu ukierunkowania percepcji, jakiemu jesteśmy nieustannie poddawani. Potraktujmy tę wystawę jako zaproszenie do swobodnej kontemplacji oraz zachętę do rozsmakowywania się w urokach detali i niuansów.
Fragment tekstu Moniki Kozień
Mniej
Od 3 października do 18 października 2015 roku
Otwarcie wystawy: 02 października 2015 roku, godz. 18
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
W wystawie biorą udział: Edyta Dufaj, Marta Fedorczyk, Anna Jamróz, Weronika Kasprzyk, Monika Kozub, Agnieszka Kryjomska, Weronika Tyrpa, Arkadiusz Uroda, Sylwia Wiernek, Natalia Wiernik