• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
„Muzyka szwajcarska znana i nowa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Koncerty
  • Muzyka

Ignota Helvetia

  • mariola-gucwa
  • 2016-02-23

Ignota Helvetia to program muzyczny stworzony przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Zostanie on zaprezentowany 10 kwietnia w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie. Wyjątkowy program chóralnej, sakralnej muzyki szwajcarskiej to wnikliwy przegląd kompozycji krainy Helwecji oraz jej sceny kompozytorskiej.

„Muzyka szwajcarska znana i nowa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
„Muzyka szwajcarska znana i nowa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie znajdują się utwory młodych kompozytorów – Schürcha i Völlingera. Ich indywidualny styl wzbudza entuzjazm ujmujący brzmieniem i rytmicznymi akcentami. To właśnie styl i dokładność zapewniła im międzynarodową sławę, nagrody i przychylność krytyków.

W programie nie zabraknie najważniejszego reprezentanta Rhaeto-Romańskiej części Szwajcarii – Giona Antoniego Derungsie. Jego Hohelied der Liebe zostało skomponowane w 1991 roku z okazji hucznie obchodzonej, siedemsetnej rocznicy powstania Konfederacji Szwajcarskiej. Utwór ten cechuje najwyższa artystyczna staranność, znakomite dopasowanie tekstu oraz niesamowita klarowność.

Kolejnym przystankiem na muzycznej mapie Szwajcarii będzie 11-głosowa Missa angelorum Carla Rüttiego. Kompozytor ten to bez wątpienia jedna z najciekawszych osobistości współczesnej muzyki tego kraju. Mistrz metro-rytmicznego stylu kompozytorskiego i reprezentant wyjątkowego angielskiego dźwięku i wigoru. Nic więc dziwnego, że jego utwory popularne są szczególnie w Anglii i bardzo często pojawiają się w programach chóralnych koncertów na Wyspach. Sama kompozycja to jedno z jego wcześniejszych dzieł, skomponowane w latach 1982–1983. Jest to utwór wyjątkowo porywający, który stawia śpiewakom bardzo wysokie wymagania techniczne.

Pojawią się również utwory nieco starsze. W 1922 roku, 32-letni Frank Martin napisał pierwsze części Mszy na podwójny chór. Po czterech latach ja dokończył pisząc Agnus Dei. Minęło jednak ponad 40 lat, zanim utwór doczekał się swojej premiery. Odbyła się ona dopiero w 1963 roku poza granicami ojczyzny, bo w Hamburgu. Warto było jednak czekać, bowiem dziś dzieło to jest jednym z najważniejszych utworów napisanych na chór a cappella. Jednocześnie, ze względu na poziom trudności stanowi bardzo ważny element repertuaru każdego ambitnego chóru. Mszę na podwójny chór cechuje jednak nieprzemijające piękno, czystość i klarowność, co zapewnia jej miejsce w programach koncertów chóralnych na całym świecie.

Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zadyryguje dyrygent i kompozytor szwajcarski Rainer Held.

Ignota Helvetia
10 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00
Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Śląska 20
Częstochowa

Tags
  • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
  • Częstochowa
  • Rainer Held
Poprzedni artykuł
Richard Devine (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Koncerty
  • Muzyka

Richard Devine po raz pierwszy w Polsce!

  • mariola-gucwa
  • 2016-02-23
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Dramaty”, tom 1 – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze

Książki na urodziny Witkacego

  • Ewa Nowicka
  • 2016-02-23
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Wianki – Święto Muzyki 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Kolejni artyści w składzie Wianków w Krakowie

  • 2019-05-20
Zbigniew Preisner (źródło: materiały prasowe/Prestige MJM)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Urodziny wybitnego kompozytora. Zbigniew Preisner kończy 64 lata

  • 2019-05-20
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Muzyka
  • Teatr

Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Plakat 9. edycji festiwalu Musica Electronica Nova (17–25 maja 2019 r.) (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

9. edycja festiwalu Musica Electronica Nova

  • 2019-05-15
XVIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, fot. Piotr Droździk (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Muzyka

Finałowa gala XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari

  • 2019-05-06
Warsztaty z Mistrzami – Tydzień Talentów (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

Warsztaty z Mistrzami – Tydzień Talentów

  • 2019-05-02
55. Santander Jazz nad Odrą Festival
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

55. Santander Jazz nad Odrą Festival

  • 2019-04-20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.